První výslech Tymošenkové v nové kauze zpronevěry

- Aktuality autor: Jan Pastor

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která byla minulý týden odsouzena k sedmi letům vězení za překročení úředních pravomocí, byla vyslechnuta v nové kauze, kterou proti ní otevřela ukrajinská justice. Oznámil to dnes na tiskové konferenci v Kyjevě generální prokurátor Jurij Pšonka.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vyšetřovatelé v úterý vyslechli Tymošenkovou v souvislosti s obviněním ze zpronevěry, které se prý dopustila před 15 lety. Tehdy jako majitelka a ředitelka soukromé firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU) údajně převedla na státní rozpočet dluh JESU ve výši 405,5 milionu dolarů (7,3 miliardy korun), který firma měla vůči ruskému ministerstvu obrany. Podle ukrajinských médií vyšetřování vedou pracovníci ukrajinské kontrarozvědky SBU.

Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov dnes v Kyjevě řekl, že Moskva žádá zaplacení této sumy a že v této věci je už několik let veden proces. "Dluh existuje. Doufáme v jeho splacení a budeme hájit svoji pozici před soudem," řekl podle agentury Interfax bez dalšího upřesnění.

Kauzu považuje za další útok

Tymošenková obvinění odmítá a poukazuje na to, že vyšetřovatelé už v minulosti případ odložili. Kauzu považuje za další útok svého hlavního politického soka, prezidenta Viktora Janukovyče.

Její advokát Serhij Vlasenko dnes řekl, že se konal první standardní výslech a že jeho klientka se cítí nevinna. Podle něho vyšetřovatel nedokázal zformulovat podstatu obvinění a neuměl ani odpovědět na jednoduché otázky.

Samo obvinění je zcela absurdní a nelogické

Tymošenková podle něho při výslechu řekla, že ve spisech k jejímu případu nejsou žádné důkazy její viny. "Samo obvinění je zcela absurdní a nelogické," řekl Vlasenko.

Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády a vůdkyně opozice kromě kauzy JESU čelí ještě dalšímu obvinění, které budou ukrajinské soudy projednávat. Loni v prosinci byla obviněna ze zneužití prostředků za prodej nevyužitých emisních povolenek a letos v lednu za nevýhodný nákup německých sanitních vozů. Oba případy soud v červnu spojil do jedné kauzy. Vyšetřování v těchto případech bylo už skončeno a dokumenty s tím spojené převzala obhajoba k prostudování. Generální prokurátor Pšonka dnes ale obhájce obvinil, že zkoumání vyšetřovacích spisů záměrně protahují. Datum soudního projednávání dosud nebylo stanoveno.

Tymošenková byla odsouzena k sedmi letům vězení

Tymošenková byla minulý týden odsouzena k sedmi letům vězení za poškození státu při podpisu údajně nevýhodné smlouvy na nákup ruského zemního plynu v roce 2009. Rozsudek není pravomocný, očekává se, že do konce týdne se proti rozsudku obhájci Tymošenkové odvolají.

Odsouzení bývalé premiérky kritizovala Evropská unie, která kvůli tomu odložila návštěvu prezidenta Janukovyče v Bruselu, jež se měla uskutečnit ve čtvrtek. V belgické metropoli se měl zúčastnit jednání o přidružení Ukrajiny k EU.

Tagy: Ukrajina tymosenkova zpronevěra výslech

Zdroje: ČTK