První pokus zvolit italského prezidenta nevyšel

- Aktuality autor: roj

Ke zvolení nového italského prezidenta dnes v prvním kole hlasování podle očekávání nedošlo. Kandidátem Demokratické strany je 73letý ústavní soudce Sergio Mattarella, nezískal však nutnou dvoutřetinovou většinu hlasů volitelů. Další dvě kola se konají v pátek.

Nyní již bývalý prezident Giorgio Napolitano (uprostřed) se přišel do Parlamentu rozloučit. Dostalo se mu mohutného potlesku

Nyní již bývalý prezident Giorgio Napolitano (uprostřed) se přišel do Parlamentu rozloučit. Dostalo se mu mohutného potlesku,zdroj: Isifa.com

Zhruba třetina z 1009 volitelů složených z poslanců, senátorů a zástupců 20 regionů dnes odevzdala prázdný hlasovací lísetk. Obdobně se zřejmě zachovají i v obou pátečních kolech.

Předpokládá se, že Matteralla bude zvolen až v posledním čtvrtém kole, které se uskuteční v sobotu. To bude ke zvolení potřeba nikoli 673 hlasů, ale jen absolutní většina 505 hlasů. Ty by měl o víkendu získat bez větších problémů – Demokratická strana premiéra Mattea Renziho disponuje 445 hlasy a podporu Matterelovi vyjádřilo i několik menších stran.

Volba prezidenta se koná dva týdny poté, co Giorgio Napolitano ve svých 89 letech na funkci hlavy státu rezignoval kvůli vysokému věku. Pokud nebude jeho nástupce zvolen ani ve čtvrtém kole, hrozí předčasné volby.

Tagy: Itálie prezidentské volby

Zdroje: ČTK