První chilští horníci by měli být vysvobozeni ve středu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vytahování 33 horníků zasypaných od začátku srpna v dole na severu Chile by mělo nejspíš začít ve středu. Do té doby se vyztuží ocelí část přístupového tunelu, který byl proražen v sobotu.

Sdělil to v sobotu večer místního času chilský ministr důlního průmyslu Laurence Golborne. 

Práce na vyztužování začaly již v noci na neděli a měly by skončit v pondělí v 9:00 místního času (14:00 SELČ), sdělil vrchní inženýr Andrés Sougarret, který záchranné práce koordinuje. Dalších zhruba 48 hodin si vyžádá instalace zařízení k vytahování horníků. 

Ministr: Radost je předčasná, záchranná akce nekončí

"Takže jsme stanovili, že pravděpodobným termínem pro záchranu je středa," řekl ministr Golborne. Sobotní zpráva o úspěšném proražení tunelu vyvolala v celém Chile nadšení, ale ministr připomněl, že akce ještě neskončila. "Ještě jsme nikoho nezachránili. Záchranná operace skončí, až důl opustí poslední člověk, který tam je," varoval. 

Jakmile budou dokončeny všechny přípravy na vytahování horníků, operace začne bezprostředně poté, a to ať již bude den či noc, prohlásil ministr Golborne. 

Vyztužena bude jen část tunelu

Vyztuženo bude prvních necelých sto metrů tunelu, který má přes 600 metrů. Rodiny některých horníků požadovaly, aby byl vyztužen po celé délce, ale odborníci, kteří jsou na místě, řekli, že riziko, že by se záchranná kabina v nezpevněné díře zablokovala, je menší než riziko, že by se zablokovaly zasunované ocelové roury. Někteří specialisté také vyslovili pochyby, zda je vyztužení tunelu po celé délce vůbec možné. 

O zpevnění jen části záchranáři rozhodli poté, co kamera ukázala, že stěny tunelu jsou dost pevné. I když možnost nehody se nedá nikdy vyloučit, tunel "je ve velmi dobrém stavu a nemusí být vyztužen celý", řekl ministr Golborne. 

Tunel má průměr asi 66 centimetrů. K horníkům jím bude spouštěna kovová klec, kterou budou vytahováni na povrch. Muži jsou v hloubce asi 625 metrů. Zával je tam uvěznil 5. srpna. 

Doba jejich uvěznění - absolutní rekord

Chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich řekl, že už bylo předběžně stanoveno pořadí, v jakém budou horníci vytahováni. Konečné rozhodnutí ale přijme zdravotník, který k nim bude spolu s jedním záchranářem spuštěn. 

Horníci jsou podle ministra před blížícím se začátkem rozhodující operace stále napjatější. Délka jejich uvěznění pod zemí je absoltním rekordem. Že jsou všichni naživu, se zjistilo až sedmnáct dní po závalu. Krátce po navázání komunikace s nimi jim nouzovým vrtem začaly být dopravovány potraviny, voda a později další potřebné věci. 

Jejich zdravotní stav označují odborníci za překvapivě dobrý. Soudí, že každý z nich zhubl asi o deset kilo. U některých bylo zhubnutí přímo otázkou života a smrti, protože by se do záchranné kabiny nemuseli vejít. Příčina závalu v dole, kde se těží zlato a měď, nebyla zatím objasněna.

Tagy: záchrana tunel horníci Chile

Zdroje: ČTK