První aktér kuřimské kauzy týrání dětí podal ústavní stížnost

- Aktuality autor: red

První ze šesti lidí pravomocně odsouzených v kuřimské kauze týrání chlapců Ondřeje a Jakuba se obrátil na Ústavní soud se stížností proti svému potrestání.

Jedná se o Jana Turka, který si odpykává pětiletý trest. O podání stížnosti informovala mluvčí soudu Jana Pelcová, která v tiskové zprávě uvedla Turkovy iniciály. 

Na Ústavní soud se již dříve obrátila další odsouzená Barbora Škrlová, která zpochybňovala svou vazbu. Turkova stížnost se ale jako první týká podstaty věci a navazuje na dosavadní rozhodnutí Krajského soudu v Brně, Vrchního soudu v Olomouci a Nejvyššího soudu.

Škrlová měnila svou identitu a vydávala se nejdříve za sestru obou chlapců a později za mělého chlapce. Její role v týrání obou dětí zůstala nejasná. Ona sama se naopak prezentovala jako oběť.

Turek ve stížnosti mimo jiné tvrdí, že soudům chyběly důkazy a jejich rozhodování ovlivnila "masáž" hromadných sdělovacích prostředků. Stěžuje si také na údajné porušení principu presumpce neviny. 

Turka soudy potrestaly za týrání svěřené osoby ve formě spolupachatelství a ublížení na zdraví.

Spolu s dalšími pěti lidmi údajně z nejasných pohnutek mučil a krutě trestal dva chlapce. Mezi odsouzenými, kteří si odpykávají tresty od pěti do deseti let vězení, jsou také matka a teta chlapců.

Zdroje: ČTK