Průzkum: Australské parlamentní volby vyhrávají těsně labouristé

- Aktuality autor: red

Těsné vítězství v dnešních parlamentních volbách v Austrálii přisuzují průzkumy vládní labouristické straně premiérky Julie Gillardové.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle odhadů po uzavření prvních volebních místností má před svým konzervativním vyzyvatelem Tonym Abbottem náskok dvou až čtyř procent, napsala agentura DPA. Volební místnosti se na východě země otevřely v 0:00 SELČ a o 12 hodin později skončí na západním pobřeží.

Australská televizní stanice Nine Network podle DPA náskok labouristů spočítala na 52 ku 48 procentům konzervativců, průzkum realizovala u voličů ve 30 volebních obvodech. Jiná televizní stanice dokonce uvedla výsledek jen 51 procent pro Gillardovou. První oficiální výsledky budou zveřejněny ještě před uzavřením volebních místností na australském západním pobřeží.

V dnešních volbách rozhoduje 14 milionů oprávněných voličů o složení poslanecké sněmovny a poloviny senátu na další tři roky.

V 150členné poslanecké sněmovně mají labouristé doposud 88 poslanců a konzervativci 59 poslanců, tři zákonodárci jsou nezávislí.

Podle analytiků mají voliči letos na výběr mezi dvěma relativními neznámými.

Osmačtyřicetiletá Gillardová stanula v čele vlády před dvěma měsíci, když ve vnitrostranickém převratu nahradila kdysi populárního premiéra Kevina Rudda.

Australská labouristická strana (ALP) si od výměny slibovala zastavení propadu preferencí. Výměna nicméně Australany zaskočila a zkomplikovala volební kampaň. Abbott naopak před osmi měsíci jen stěží získal potvrzení ve své Liberální straně Austrálie (LPA).

Podle australských expertů by mohli labouristé u voličů bodovat tím, že země se v době celosvětové hospodářské krize nepropadla do recese. Podle 52letého zarputilého katolíka Abbotta si Gillardová druhou šanci za překvapivé vystřídání Rudda nezaslouží.

Podle analytiků nicméně labouristé nad pravicovou LPA vyhrají těsnou většinou.

Tagy: Austrálie

Zdroje: ČTK