Průlomový rozsudek: Muž dostal podmínku za urážení učitelů

- Aktuality autor: red

Teplický okresní soud ve středu uložil desetiměsíční podmínku za výtržnictví muži, který vulgárně urážel učitele a zaměstnance Základní a Praktické školy v Krupce. Soudce i pedagogové považují verdikt za průlomový. Informovalo o tom dnešní vydání Práva.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Případ se stal ve druhé polovině března, kdy otce jednoho z žáků přivedlo k nepříčetnosti, že se nemohl dostat do budovy školy. Několik učitelů pak agresivní muž slovně napadl. Před soudem se hájil tím, že mu "ujely nervy".

"Podkopávat autoritu učitelů před žáky je nepřípustné," řekl Právu soudce Miroslav Čapek jeden z důvodů pro udělení v podobných případech dosud nevídaného trestu. Odsouzenému muži podle Čapka přitížilo to, že byl v minulosti už sedmkrát soudně trestaný.

Učitelé postoj soudu kvitují

Soud muži kromě podmínky nařídil také v souvislosti s novinkou v trestním zákoníku, která má za cíl nezatěžovat civilní soudy případným řízením o případnou omluvu, aby se zaměstnancům školy omluvil. Pokud tak neučiní do 14 dnů nebo bude jeho omluva nedostatečná, půjde si trest odsedět do vězení. Podle ředitele školy Martina Kaftana by odpovídající byla omluva odsouzeného před plénem pracovníků školy, které by se měli zúčastnit i žáci druhého stupně, aby si zapamatovali, jak se rodiče nemají k učitelům chovat.

Nekompromisní Čapkův postoj kvitují především učitelé, kteří mají s nepříčetnými rodiči žáků a studentů podobné zkušenosti. "Setkáváme se s tím docela často. Je proto jedině dobře, že soud dal veřejnosti signál, že takhle by to dál nešlo. Snad nařízený trest další podobné sprosťáky od útoků odradí," řekl Právu teplický učitel David Procházka.

Precedentní rozhodnutí

Pozitivní ohlasy má i Čapek, jenž připustil, že v souvislosti se slovním napadením učitelů učinil možná precedentní rozhodnutí. "Za výtržnictví padají tresty běžně, ale o případu, kdy by pachatel dostal podmínku za urážení učitelů bez fyzického napadení, jsem zatím neslyšel," uvedl soudce.

Podle Kaftana byl vynesený rozsudek překvapující. Trest je ale podle něho přiměřený tomu, jak se trojnásobný otec opakovaně projevoval. Nešlo totiž o první případ, kdy slovně napadl některého z pedagogů. Před dvěma měsíci zaútočil na třídní učitelku svého nejstaršího syna.

Tagy: rozsudek podmínka školy

Zdroje: ČTK