Průlom: Heger jde s odbory, změna tarifů by mohla být už za týden

- Aktuality autor: red

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce do příštího týdne připravit změnu platových tarifů, která zajistí zvýšení mezd lékařům. Novinářům ve čtvrtek řekl, že je naděje, že jeho návrh vláda ve středu schválí.

Do růstu příjmů zdravotníků by měly plynout dvě miliardy korun. K jednacímu stolu se Heger s představiteli nespokojených doktorů podle informací z vlády má vrátit v pátek.

Heger uvedl, že mu vláda dala ve středu večer "určitý mandát" pro další postup vyjednávání s odcházejícími doktory. "Pokud nedojde k nějakým výrazným změnám, tak do příštího týdne budeme schopni tarifní tabulky pro lékaře předložit, a je naděje, že by je vláda mohla schválit," řekl novinářům ve čtvrtek ministr.

Padnou celé dvě miliardy?

Lékařské odbory a komora žádaly, aby slibované dvě miliardy putovaly ne do odměn lékařů, ale právě do tarifů. Podle nich by tak doktoři měli jistotu, že víc peněz skutečně dostanou. Spor se vede ale i o to, jakou částku si lékaři rozdělí. Podle ministra by měli z nabízených dvou miliard dostat tři čtvrtiny, zbytek by připadl sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu. Odbory žádaly celou sumu jen pro doktory.

Jednání Hegera s lékařskými odbory mělo v pátek pokračovat. Šéf odborů Martin Engel však nechtěl žádné podrobnosti sdělit. "Důležité je, že je tady snaha o jednání z obou stran," řekl. Podle něj to nebude vyjednávání, ale konzultace. "My jsme si řekli, že o detailech se v této chvíli informovat nebude. Není to moje nevstřícnost, ale dohodli jsme se na nějakém komunikačním postupu. A já se ho snažím dodržet," řekl předák.

Pokud by se vláda s představiteli nespokojených lékařů nedohodla, mohlo by nemocnice ke konci února opustit na 3800 z asi 20.000 doktorů. Podali výpověď v protestní akci Děkujeme, odcházíme. Kabinet spolu s kraji už začal chystat krizové scénáře, jak by se péče bez nich dala zajistit. Pomoci by mohla i armáda.

Tagy: nemocnice heger lékaři kraje

Zdroje: ČTK