Prozkoumejte masové hroby u Doněcka, vyzývají Rusové

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Masové hroby poblíž Doněcku jsou jasným důkazem válečných zločinů páchaných ukrajinskou armádou. Alespoň to tvrdí Rusko, které nyní žádá nezávislé vyšetřování nálezu. V jednom z hrobů byly ostatky čtyř civilistů, v druhém pěti povstalců.

Ilustrační foto)

Ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Rusko žádá nezávislé mezinárodní vyšetřování, které by vysvětlilo původ údajných hrobů nalezených poblíž ukrajinského Doněcku. Podle Moskvy je možná masové pohřebiště důkazem spáchání válečného zločinu ze strany ukrajinských jednotek, které prý na místě operovaly. Kyjev se k nálezu zatím nevyjádřil.

Doněčtí separatisté našli v úterý u obce Nyžňa Krynka asi 60 kilometrů od Doněcku dva hroby - podle agentury Interfax v jednom z nich byla těla čtyř civilistů a v druhém těla pěti povstalců.

Podle poslance Vjačeslava Nikonova, člena nejužšího vedení kremelské strany Jednotné Rusko, první ohledání těl ukázalo, že v hrobě leží především mladé ženy, které byly znásilněny, mučeny a posléze zastřeleny. Jedna z nich prý byla těhotná, uvedla s odvoláním na Nikonova agentura ITAR-TASS. Mluvčí povstalců uvedl, že některá těla měla oddělenou hlavu.

Agentura Ria Novosti citovala zmocněnce ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantina Dolgova, podle nějž místo, kde se hroby našly, bylo ještě nedávno v držení ukrajinských jednotek Národní gardy. To podle něj ukazuje na možné pachatele.

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov chce, aby se na vyšetřování celé záležitosti podíleli pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Rada Evropy, protože podle něj Kyjev není nezávislé prověřování schopen vést.

Tagy: Rusko Ukrajina vyšetřování masové hroby Doněck

Zdroje: ČTK