Protikorupční fond už shromáždil stovky podnětů od občanů

- Aktuality autor: red

Lidé z Nadačního fondu proti korupci (NFPK) nashromáždili při přípravě "databáze" korupčního chování v Česku už stovky podnětů. ČTK to řekl někdejší šéf české rozvědky Karel Randák, který se věcí NFPK zabývá.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Vzniká registr podnětů, které mám lidé posílají. Dáváme to do formy, něco se dá propojit, případy spolu souvisejí," vysvětlil Randák. Jako příklad uvedl některé zakázky spojené se stavbou dálnice D3 v jižních Čechách.

Randák zdůraznil, že před vznikem skutečné databáze korupčních případů bude ještě potřeba věc konzultovat s Úřadem na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), zda je vše právně v pořádku. A případně upravit příslušný software.

Fond založil Karel Janeček

Co se dál bude dít s podněty a případy shromážděnými v databázi NFPK přitom bude podle Randáka do velké míry záviset na těch, kdo na věc upozornili. "Někdo to chce předat právníkům. Říct jim - posuďte, zda je to z trestněprávního hlediska postižitelné," popsal Randák. Jiným lidem prý záleží především na tom, aby se případy korupce zveřejnily a začalo se o nich mluvit.

Protikorupční nadační fond letos založil podnikatel Karel Janeček s cílem pomoci lidem, kteří se rozhodli s korupcí bojovat. Fond už ocenil první dva bojovníky proti korupci. Jedním z nich je bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí. Koncem března za to převzal od fondu finanční odměnu ve výši půl milionu korun.

Tagy: korupce fond občané

Zdroje: ČTK