Proti Putinovi protestovaly tisíce lidí na předměstí Moskvy

- Aktuality autor: pal

Tisíce odpůrců prezidenta Vladimíra Putina se sešly na předměstí Moskvy na první oficiálně povolené demonstraci za rok a půl. Demonstranti kritizovali současný politický systém, který umožňuje, aby byl Putin u moci 15 let a zároveň požadovali např.  zrušení cenzury, propuštění vězňů a potírání korupce. 

Protestující kritizovali současný režim v Rusku, díky kterému je Putin u moci už 15 let

Protestující kritizovali současný režim v Rusku, díky kterému je Putin u moci už 15 let,zdroj: Profimedia.cz

Akci svolal opoziční vůdce Alexej Navalnyj ke čtvrtému výročí oficiálního rozhodnutí Vladimira Putina vrátit se z funkce předsedy vlády do úřadu prezidenta.

Na jihovýchodním předměstí ruské metropole se podle policie shromáždilo 500 lidí, zatímco opoziční rozhlasová stanice Echo Moskvy hovoří o desetinásobku. Úřady jim nepovolily demonstrovat v centrální části Moskvy.

"Požadujeme právo účastnit se voleb. Chceme konec bojů, zrušení cenzury, propuštění politických vězňů a potírání korupce," uvedli podle AFP organizátoři protestu na internetu.

Řečníci během demonstrace vyzývali Rusy k větší politické aktivitě, bez níž se prý Putinův režim nezmění. Opozice musí "pomoci těm, kteří nevěří", že lidé mohou svou aktivitou situaci v zemi změnit, řekl podle agentury AP během akce Navalnyj.

Tagy: Rusko zahraničí demonstrace ruská politika protivládní protesty

Zdroje: ČTK