Proti 'otrokářské' vlajce Konfederace si přisadila i Clintonová

- Aktuality autor: art

Neprodávejte zboží, na kterém je konfederační vlajka, vyzvala všechny americké prodejce prezidentská kandidátka a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Vlajka Konfederace totiž symbolizuje otrokářské státy z dob občanské války v 60. letech 19. Století. Podle Clintonové tento symbol rasismu nemá v moderní Americe místo. 

Odpor ke konfederační vlajce přiživila nedávná střelba v kostele v Charleston. Mladík, který tam vtrhl se zbraní, se obklopoval konfederačními symboly

Odpor ke konfederační vlajce přiživila nedávná střelba v kostele v Charleston. Mladík, který tam vtrhl se zbraní, se obklopoval konfederačními symboly,zdroj: Profimedia.cz

Opatření proti propagaci prodeje sporné vlajky v úterý ohlásil i nejpoužívanější internetový vyhledávač na světě Google. Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart a některé další podniky už v minulých dnech oznámily, že odstraní ze svých kamenných i internetových obchodů veškeré zboží, na němž je vlajka Konfederace.

Podle agentury Reuters se jedná o reakci na spojování tohoto symbolu s nedávným rasově motivovaným masakrem v černošském kostele v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína.

Sporný prapor americkou veřejnost i politiky rozděluje: zatímco mnozí jej považují za symbol rasové diskriminace, jiní jej označují za součást neodmyslitelného historického dědictví. Po charlestonském krveprolití však začal výrazně převládat názor, že tento symbol by měl být z veřejných míst odstraněn.

Internetová společnost Google zablokovala internetovou reklamu na zboží s vyobrazenou konfederační vlajkou. Firma dospěla k závěru, že tyto reklamy jsou v rozporu s jejími pravidly o komerčních sděleních, která propagují obsah, jenž by mohl být "obecně vnímán" jako vyjádření nenávisti ke skupině lidí.

Zákaz se týká služby Google Nákupy, kde se zobrazují reklamy s informacemi o produktech. V obecných výsledcích vyhledávání přes Google se odkazy na konfederační vlajku dál zobrazují.

Prodejci Amazon, eBay a Sears Holdings Corporation již oznámili, že odstraní zboží s konfederační vlajkou ze svých webů, napsala agentura AP.

Tagy: zahraničí Spojené státy lidská práva americká politika americké prezidentské volby 2016 konfederační vlajka

Zdroje: ČTK