Proti extremistům ve Varnsdorfu zasáhli těžkooděnci vodními děly

- Zprávy autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Několik stovek pravicových extremistů a místních obyvatel se dnes odpoledne po protiromském shromáždění ve Varnsdorfu na Děčínsku vydalo na neohlášený pochod městem. Cestu jim před romskou ubytovnou zahradili těžkooděnci, kteří proti demonstrantům zasáhli vodním dělem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dav házel na policii kamení a lahve, policisté do něj najížděli na koních a použili dělbuchy. Na policejní služebnu předvedli devět lidí, jeden z demonstrantů byl zraněn. Část lidí se vydala před druhý dům Romů, také zde je policie zastavila.

Těžkooděnci nejprve zastavili průvod na mostě několik desítek metrů před jednou z ubytoven. Podle policejních odhadů se pochodu účastnilo zhruba 500 lidí. Policisté na koních většinu demonstrantů vytlačili, dav se však začal štěpit. Část se vydala před druhý romský dům, kde na něj opět čekala policie. I zde začali lidé proti policistům házet věci, těžkooděnci odpověděli pyrotechnikou. Na místo před 20:00 dorazila další policejní auta, příslušníci začali demonstranty vyzývat, aby se rozešli. Ve Varnsdorfu je zhruba 600 policistů.

Podle zpráv iniciativy Nenávist není řešení na Twitteru je v pochodu i tvrdé jádro neonacistů. Česká televize (ČT) však uvedla, že v úplném čele davu stojí místní obyvatele.

Pokřikovali hesla jako "Stop černému rasismu" či "Cikáni do práce"

Dělbuchy podle ČT použili i radikálové, schovali si je prý na zahradě domku, okolo kterého průvod procházel. ČTK tuto informaci potvrdil ministr vnitra Jan Kubice, který situaci na místě sleduje. Extremisté se podle něj snažili policii vyprovokovat.

Protiromská demonstrace byla dnes dříve odpoledne také v Novém Boru na Českolipsku. Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) prošli městem, pokřikovali hesla jako "Stop černému rasismu" či "Cikáni do práce". Pochod byl nahlášen, obešel se bez incidentů. Předseda strany Tomáš Vandas se již s částí radikálů přesunul do Rumburku.

V Novém Boru pořádala poklidnou demonstraci také iniciativa Nenávist není řešení. Zhruba dvě stovky aktivistů přijeli podpořit místní Romy a vyjádřit nesouhlas s vyvoláváním rasové nenávisti. Také oni odjeli do Rumburku, kde se podle některých účastníků možná s pravicovými extremisty střetnou.

V Novém Boru se o prázdninách odehrál incident v místním baru, kde skupinka Romů mačetami napadla hosty a jednoho z nich vážně zranila. S odstupem času se po incidentu situace ve městě zklidnila a další problémy mezi místními Romy a ostatními obyvateli nenastaly.

Ve městech v Ústeckém kraji, kam se sestěhovávají Romové z jiných částí republiky a kde roste kriminalita, napětí naopak v posledních týdnech stoupá. Demonstrací namířených proti Romům se zde konalo už několik, poslední byla v pátek ve Varnsdorfu.

Tagy: Romové demonstrace sluknovsko

Zdroje: ČTK