Proti dodávce francouzských lodí Rusku protestuje i Litva

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Litva v pondělí ústy své ministryně obrany protestovala proti rozhodnutí Francie postavit spolu s Ruskem dvě lodě Mistral pro ruské vojenské námořnictvo.

 Uzavření kontraktu v hodnotě kolem 1,2 miliardy eur (přes 30 miliard korun) v pátek oznámily Elysejský palác i Kreml. Podle dohody může být spolupráce v budoucnu prodloužena o výstavbu dalších dvou lodí. 

Mistral je válečná víceúčelová loď, která může přepravovat vrtulníky i tanky, může být i polní nemocnicí a nebo také plovoucím generálním štábem. Dodávka tak vyspělé bojové lodě z členské země NATO do Ruska se uskuteční vůbec poprvé. Kritika se ozvala i od USA.

"Není to dobrý vánoční dárek, je to chyba"

"Rozhodně to není dobrý vánoční dárek, je to naopak chyba," řeklalitevská ministryně obrany Rasa Juknevičienéová. Dodala, že Litva od samého počátku varovala před realizací tohoto kontraktu, ale kromě ostatních pobaltských zemí v rámci aliance nenašla dostatečnou podporu. "Musím přiznat, že nás moc nepodporovali, byli jsme v tom osamocení," řekla litevská ministryně.

Podle Juknevičienéové vytvořila Francie nežádoucí precedens. "Několik lodí poměr sil v našem regionu jistě příliš nezmění. Vzniká ale precedens, kdy členský stát NATO a Evropské unie prodává útočnou zbraň zemi, kde není úroveň demokracie taková, abychom mohli klidně spát," prohlásila. 

Lodě třídy Mistral jsou určeny k provádění rozsáhlých vzdušných i námořních výsadků. Plavidlo dlouhé 200 metrů a široké 32 metrů pojme šest velkých vrtulníků, 13 těžkých tanků či přiměřený počet jiné obrněné techniky a stovku lehčích bojových a přepravních vozidel. Na jeho palubě může být až 900 mužů.

Tagy: Rusko litva protest lode

Zdroje: ČTK