Protesty v Hongkongu slábnou. Demonstranti uvolnili úřady a vládní budovy

- Zprávy autor: Lukáš Vincourek

V Hongkongu se dnes ráno výrazně obnovil chod města, jelikož část prodemokratických demonstrantů, kteří od začátku hnutí koncem září nedosáhli žádného ústupku, zjevně nesdílí konstantní názor na blokádu důležitých a strategických budov a úřadů. Některé prodemokratické frakce dokonce netuší, jakou formou dál protesty vést a odmítají zmíněná zařízení blokovat, jelikož se obávají tvrdého zásahu stran čínské vlády.

Demonstrace v Hongkongu ztrácejí na intenzitě zejména kvůli nejednotnosti názorů prodemokratické frakce.

Demonstrace v Hongkongu ztrácejí na intenzitě zejména kvůli nejednotnosti názorů prodemokratické frakce.,zdroj: Profimedia.cz

Nejednotnost prodemokratického hnutí zřejmě dokazuje i fakt, že zhruba polovina demonstrantů je pro dialog s místními úřady a politickou elitou. Studentské organizace, které jsou hlavními iniciátory protestů, nicméně dosud nevyzvaly k ústupu a nejodhodlanější demonstranti nejspíš zůstanou v ulicích.

U sídla vlády však zůstalo oproti páteční blokádě jen pár stovek demonstrantů, obdobná situace je i v dalších částech obchodní oblasti města. Úředníci, státní zaměstnanci a podnikatelé se tak podle britské BBC dnes patrně dostanou do kanceláří.

Studenty a prodemokratické frakce právě v obchodní části Hongkongu v minulých dnech napadli rozhořčení obyvatelé, živnostníci a stoupenci Číny.

Hlavním cílem a ústředním motivem demonstrací je zrušení í volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Tamní vláda totiž v srpnu odmítla požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Avizovaný požadavek obyvatel nepodpořil ani tamní předseda výkonné rady Leung Čchun-jing, který demonstrantům vzkázal, že se obává, aby se protesty "nevymkly kontrole, což by mělo vážné následky na veřejnou bezpečnost a společenský řád". Dav proto ještě v neděli požadoval jeho odstoupení.

Tagy: protesty Čína demokracie Hong Kong protesty v Hongkong

Zdroje: ČTK