Protesty proti zadržení Mladiće si vyžádaly 43 zranených

- Aktuality autor: Danica Klein

Při nedělních protestech proti zadržení bývalého vojenského velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče a snaze pohnat ho před mezinárodní soud bylo v centru Bělehradu zraněno 43 lidí a zadrženo 180.

Bilanci demonstrace, kterou zorganizovala parlamentní nacionalistická Srbská radikální strana (SRS), dnes upřesnila mluvčí srbského ministerstva vnitra. Vedení SRS se od víkendového násilí distancovalo.

Čeká se na zprávy úřadů

Mladičův právník Miloš Šaljič má dnes podat odvolání proti vydání exgenerála Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) do Haagu. Podle dnešních zpráv bělehradského tisku tak Šaljić učiní zřejmě až večer a podá odvolání poštou, aby proces vydání co nejvíce zdržel.

Mluvčí ICTY Nerma Jelačičová dnes v Haagu řekla, že má vážné pochyby o tom, že by Mladič byl soudním orgánům předán už dnes. "Čekáme na zprávy srbských úřadů," uvedla.
V souvislosti s plánovaným vydáním se šíří spekulace kolem Mladičova zdravotního stavu. Podle jeho rodiny trpí exgenerál následky srdečního infarktu a mozkové mrtvice, má oslabenou pravou polovinu těla, vysoký tlak a anginu pectoris a není schopen vnímat řeč ani zřetelně formulovat. Tým lékařů ale tvrdí, že Mladičovy choroby jsou spíš chronické než akutní a nebrání jeho převozu ani dalšímu vyšetřování.

Žalostný psychický stav

Obhájce Saljić rovněž poukazuje na žalostný psychický stav zadrženého, který se prý obírá morbidními myšlenkami a představami. Mladić například požaduje, aby ho zavedli ke hrobu jeho zemřelé dcery Anny. Pokud by úřady žádosti nevyhověly, trvá na tom, aby byla rakev s jejími pozůstatky vykopána a přivezena k němu do vazby.

Francouzský kriminalista Jean-René Ruez, který se podílel na vyšetřování masakrů v bývalé Jugoslávii, soudí, že tribunál v Haagu musí v případě Mladiče postupovat přísně podle zásad presumpce neviny. Skutečnost, že Mladičovi nejbližší spolupracovníci Ljubiša Beara a Vujadin Popović byli loni odsouzeni na doživotí, ale podle Rueze nevěstí pro Mladiče nic dobrého.

"Utápěli jsme se v hrůze"

Ruez vedl vyšetřování masakru v enklávě Srebrenica, při kterém bylo v červenci 1995 zabito přibližně 8000 bosenských Muslimů. Rozhodujícím způsobem se podílel na shromažďování důkazů proti Bearovi, Popovičovi i Mladičovi. "Utápěli jsme se v hrůze," řekl Ruez agentuře AFP při vzpomínce na odkrývání masových hrobů, v nichž byla těla obětí "poházena jako odpadky".

"Jde-li o tak závažný případ, nelze připustit žádnou nedbalost. Pokud by důkazy byly nepřesné, mohlo by to ohrozit celý proces," řekl francouzský kriminalista. Podle soudců v Haagu by proces s Mladičem mohl trvat půldruhého roku až dva roky v závislosti na problémech s přenosem dokumentů ze Srbska a s ověřováním důkazního materiálu.
Sám Mladić ale odpovědnost za masakr ve Srebrenici odmítá a tvrdí, že vše se dělo za jeho zády. Mladičův syn Darko bělehradským médiím řekl, že jeho otec se naopak snažil zachránit ženy a děti ze Srebrenice a chtěl zajistit evakuaci zraněných.

Až 6500 obětí

V okolí města bylo zpočátku nalezeno jen 500 těl obětí, další masové hroby se našly až s využitím leteckých snímků. Celkem bylo podle Rueze nalezeno 28 hrobů, z nichž některé byly zaminovány. Dosud bylo s využitím testů DNA identifikováno 6500 obětí.

Tagy: masakr Bělehrad

Zdroje: ČTK