Prostějov: Soud potrestal muže za týrání dětí pouhou podmínkou!

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Prostějovský okresní soud dnes potrestal muže z Prostějovska obžalovaného z týrání nevlastních dětí tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let.

Podle rozsudku dvanáctiletého chlapce nutil k nepřiměřeně těžkým pracím a bil ho, stejně jako jeho mladší sestru. Hoch nakonec utekl z domova. Otčímovi původně hrozilo až osm let vězení.

"Jeho obhajoba, že šlo jen o přísnou výchovu, byla zcela vyvrácena. Jeho jednání bylo tak úporné, že vedlo k tomu, že hoch domov opustil. Došli jsme však k tomu, že podmíněný trest je dostatečným ponaučením pro to, aby se už fyzického i psychického násilí vůči nezletilým nedopouštěl. Je to vaše poslední šance," vzkázala muži soudkyně Ivona Otrubová, která nařídila také dohled probačního úředníka. "Mrzí mě to, měl jsem být na ně jiný, jinak se chovat," uvedl při závěrečné řeči muž, který nyní čeká s matkou dětí potomka. O chlapce s dívkou se stará jejich babička.

Chlapec byl otčímem nucen k těžkým pracím

Podle rozsudku dělník děti, kterým tehdy bylo sedm a 12 let, týral od loňského února do dubna. Chlapec například musel kopat jámy na zahradě a vozit kolečka s těžkým nákladem. V pokoji mu vyšrouboval žárovku ze svítidel, takže se hoch nemohl připravovat do školy. Pro svou zábavu se do hocha trefoval kamením a nabádal k tomu i jeho mladší sestru. Často jej také bil. Dívku, která v té době chodila do mateřské školy, tahal za uši, vlasy a budil ji v noci, kdy musela opakovat slova složitá na výslovnost.

Tvrzení soudu dnes potvrdila znalkyně, která děti vyšetřovala. "Dívka vypovídala o bití, o tahání za uši, o tom, jak byly děti otčímem buzeny, jak v noci kontroloval úkoly a jak musela opakovat logopedická cvičení. Její výpověď je zcela věrohodná," uvedla znalkyně. U holčičky podle ní psychické problémy související se špatným spaním a strachem odezněly po dvou měsících. Chlapec měl však problémy se spaním a bolesti břicha. "Popsal typické syndromy týrání dítěte. Sama babička uvedla, že když udělala prudký pohyb rukou, chlapec ucukl. Jsou to typické známky bití," uvedla znalkyně s tím, že děti měly modřiny i popraskané mozoly.

Muž již byl dříve trestán

Muže, který byl v minulosti několikrát trestán za majetkovou trestnou činnost, se již dříve u soudu zastali jeho kolegové z práce a přátelé i matka dětí. "Byl na ně přísný, ale taky je uměl pohladit a pochválit. Chtěl jim být otcem, pomáhal mi s výchovou. Když jsem byla s dětmi sama, syna jsem nezvládala," uvedla matka dětí.

Na případ upozornily učitelky ze školy a školky, kterým se děti svěřily. Vypověděly, že u nich viděly podlitiny, chlapec byl ve škole často unavený a polehával. 
Obě strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání. Pokud bude podáno, případ by mohl skončit ještě u krajského soudu.

Tagy: soud podmínka Prostějov týrání

Zdroje: ČTK