Proste Natálku o odpuštění, vzkazuje Siváková žhářům

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Lehce nervózní, ale jinak bez zvláštních a na první pohled patrných emocí sledovala Anna Siváková vyhlášení rozsudku nad čtveřici neonacistů, kteří loni v dubnu ve Vítkově vypálili dům její rodiny.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Za žhářský útok udělil soud tresty 20 až 22 let

Následky žhářského útoku, který měl být oslavou narozenin Adolfa Hitlera, má před očima každý den. Její nyní tříletá dcera Natálka byla totiž popálena na 80 procentech těla, přišla o tři prsty na rukou a bude mít i další doživotní následky. 

Matka Natálky: Já jim neodpustím nikdy

Do tváří útočníků ve středu Siváková pohlédla úplně poprvé. "Moc jsem se na ně ale nedívala. Nešlo to. Byl to strašný pocit," svěřila se mladá žena, která se kontaktu s obžalovanými dosud vyhýbala. Když vypovídala před soudem, tak v jejich nepřítomnosti. Odpustit jim nehodlá. "Nikdy jim neodpustím," řekla. Jestli to dokáže někdy dokáže Natálka, netuší. "Můžou přijít, až je pustí z vězení a prosit Natálku, které zničili život, o odpuštění," řekla Siváková. 

K soudu dorazila sama. Otec popálené holčičky Pavel Kudrik vyhlášení rozsudku nesledoval. "Vzal si dovolenou z práce a je doma. Hlídá malou," vysvětlila ještě před začátkem jednání jeho žena. 

Po vyhlášení rozsudku neskrývala překvapení nad výší trestů. Soud všem uložil výjimečné tresty. Tři obžalovaní - David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš by měli ve vězení strávit 22 let. Václav Cojocaru a dva roky méně.

Nečekala, že dostanou výjimečné tresty

"Jsem ráda, že to tak dopadlo. Nejde to ale moc vidět, protože jsem v šoku," řekla s tím, že trest považuje za spravedlivý. Nečekala ale, že všichni dostanou výjimečné tresty. "Jsem překvapená," řekla v té souvislosti Siváková. 

Obžalovaní, jejichž advokáti žádali podstatně mírnější potrestání či dokonce zproštění obžaloby, překvapení nad výší trestu znát nedali. "Dál stáli jak solné sloupy a hleděli někam za senát," popsal jejich reakci jeden z kameramanů, který vyhlášení rozsudku natáčel.

Naprosto bez emocí byl především David Vaculík, který takto vystupoval po celou dobu procesu. Emoce lehce projevil jen Václav Cojocaru. Před odchodem ze soudní síně se krátce otočil na svou matku a nechápavě pokrčil rameny. 

Zájem veřejnosti nad očekávání

Rozsudek sledovaly desítky lidí. Poprvé vedení krajského soudu pro veřejnost zpřístupnilo balkon nad největší jednací síní v budově soudu. Tam rozsudek sledovaly dvě desítky novinářů. Samotná jednací síň s kapacitou 45 míst byla vyhrazena pro veřejnost. Kapacita byla zaplněna do posledního místa. Řada zájemců z řad kamarádů obžalovaných tak zůstala na chodbě. 

"To jsem sem vůbec nemusela jezdit. Měli nás tam pustit," stěžovala si asi osmnáctiletá dívka. "Přednost jsme dali rodinným příslušníkům," reagovala mluvčí krajského soudu Barbora Plchotová. 

Podle obžaloby čtyři mladíci zaútočili na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera. Podle předmětů zadržených při domovních prohlídkách a expertů na extremismus všichni patřili k aktivním severomoravským neonacistům.

Tagy: soud vítkov žháři Natálka

Zdroje: ČTK