Propuštěná Súdánka nebyla na svobodě ani 24 hodin, policie ji zatkla na letišti

- Aktuality autor: Petr Kubec

Meriam Ishagová, které včera soud zrušil trest smrti za konverzi ke křesťanství a propustil ji na svobodu, byla dnes opět zatčena. Policie zatkla Súdánku i s jejím manželem a dětmi na letišti v Chartúmu, odkud chtěla odletět ze země.

Meriam Ishagová s rodinou

Meriam Ishagová s rodinou,zdroj: Isifa.com

Pondělní propuštění ženy označil americký kongresman Chris Smith jako první krok, po němž by měl podle něj následovat další, a to emigrace do Spojených států. Manžel Ishagové má americké občanství.

Odvolací soud v pondělí zrušil rozsudek, podle kterého měla být žena popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože Ishagová byla v době vynesení rozsudku těhotná. Měla tak mít čas se postarat o svoje čerstvě narozené dítě. To se také později ve vězení narodilo.

Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou nežil. Podle práva šaría se má také otcovou vírou řídit. Matka ji nicméně vychovala jako křesťanku. Za křesťana se i provdala. Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem údajně jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.

Západní státy a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

Tagy: islám zatčení křesťanství trest smrti konverze

Zdroje: ČTK