Prokuratura se chce v případě zavražděné britské studentky dovolat k nejvyššímu soudu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Italská prokuratura se chce dovolat k nejvyššímu soudu v případu zavražděné britské studentky Meredith Kercherové. Podle serveru BBC tak státní zastupitelství zareagovalo na čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu, který zrušil mnohaleté tresty pro Američanku Amandu Knoxovou a Itala Raffaela Sollecita, kteří byli z vraždy obviněni. Knoxová je nyní podle agentury AP na cestě z Itálie.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Knoxová byla před dvěma lety odsouzena k 26 letům vězení, Sollecito k 25 letům. Odvolací soud ale v pondělí usoudil, že o důkazech, které posloužily k usvědčení dvojice, existují důvodné pochybnosti. Nařídil rovněž okamžité osvobození čtyřiadvacetileté Američanky a jejího italského sedmadvacetiletého přítele.

Italská prokuratura dvojici vinila z perverzní, sexuálně motivované vraždy. Oběť byla před smrtí také znásilněna. V odvolacím procesu požadovala ještě vyšší tresty s tím, že oba mladí lidé vraždili "bez příčiny".

Kdo Kercherovou vlastně zabil?

Rodině zavražděné Britky po pondělním rozsudku zůstaly otázky, kdo Kercherovou vlastně zabil. Bratr oběti Lyle Kercher uvedl, že rodina se snaží pochopit, jak je možné, že "rozsudek, který byl před dvěma lety tak jednoznačný, mohl být tak podstatně změněn". "Pokud ti dva, kteří byli včera (v pondělí) propuštěni, nejsou viníci, musíme se pochopitelně ptát, kdo jiný je vinen. Jsme zpátky na začátku," řekl.

Podobně se vyjádřila i sestra zavražděné Stephanie Kercherová. "Byl to trochu šok," řekla k pondělnímu rozsudku. "Je to velmi znepokojivé. Stále ještě nemáme odpovědi."

Amandina noční můra skončila

Rodina Knoxové naopak byla s pondělním verdiktem spokojená. "Jsme vděčni za to, že Amandina noční můra skončila," uvedla její sestra Deanna Knoxová. Sama osvobozená Američanka vyjádřila v tiskovém prohlášení poděkování lidem, kteří ji při procesu podporovali.

Knoxová dnes dorazila na letiště v Římě a podle AP dopoledne nastoupila do letadla do Londýna. V Británii chce přestoupit na další let, který by ji dopravil do USA. Podle BBC není pravděpodobné, že by ji poté Spojené státy vydaly do Itálie, pokud by se tamní nejvyšší soud začal případem znovu zabývat.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK