Profesorka Dvořáková: Politici mluví jako za normalizace. To už musí skončit

- Aktuality autor: red

REPORTÁŽ Stát je napaden chorobou, která se jmenuje systémová korupce. Chybí transparentnost v rozhodovacích procesech a zákon o státní službě. Argumentace politiků se podobá normalizačním frázím, na jaké jsme byli zvyklí u generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. A pro postup v některých funkcích je důležité, aby člověk byl líný a hloupý. V Olomouci to v sobotu řekla na ideové konferenci hnutí Andreje Babiše ANO 2011 politoložka Vladimíra Dvořáková.

Vladimíra Dvořáková

Vladimíra Dvořáková,zdroj: Mediafax

Do Olomouce se v sobotu sjeli členové, příznivci a hosté politického hnutí ANO 2011, které chce uspět v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem setkání byla diskuse o tom, co je v této zemi špatně a co se s tím dá dělat. Po krátké úvodní řeči předsedy hnutí Andreje Babiše, který zde mimo jiné uvedl, že je možné, aby tento stát fungoval stejně dobře jako koncern Agrofert, který vlastní, se dostala ke slovu politoložka a předsedkyně Akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková.

Stát je nemocný systémovou korupcí

Ta hned v úvodu svého vystoupení uvedla, že stát je napaden chorobou, která se jmenuje systémová korupce. „Nejde o to, že někdo chodí někam s obálkou a strká ji nějakému úředníkovi do kapsy. Jedná se ale o to, že celý systém je nastaven a ovlivňován korupční logikou, kdy každý významný zákon má v sobě nejdříve zabudovánu možnost, jak státní peníze vyvést a pro koho je vyvést,“ vysvětlila politoložka.

K tomuto stavu podle ní vedlo několik příčin. „Svět se proměnil. Nástup neoliberalismu zeslabil stát. Děje se tak od osmdesátých let, v té době se ocitl sociální stát v hluboké krizi. Ovlivňuje nás také finanční krize. Kromě těchto vnějších příčin ale existují také příčiny vnitřní. Jedním z největších problémů této země je, že se fakticky nebudoval právní stát a například Ústava se interpretuje mnoha odlišnými způsoby. A v důsledku toho vznikají nedemokratické režimy. Pokud se nenaučíme, že pravidla platí pro všechny, tak se dál nedostaneme,“ zdůraznila předsedkyně Akreditační komise ČR.

Role konfliktu a kompromisu

Dalším problémem je dle jejích slov role konfliktu a kompromisu ve společnosti. „V normální demokratické společnosti všichni vědí, že konflikt je přirozený. Demokracie je jediný systém, který má pravidla, jak to vyřešit. Prostě někdy někdo vyhraje, jindy prohraje. Ta představa, proč se politici hádají, protože je jedno ideální řešení, je nesmysl. Totéž je kompromis. Politik schopný na něj přistoupit je velmi ceněnou osobností. Jenomže ten kompromis nesmí být o tom, že my si rozdělíme tyto dozorčí rady a vy támhlety a podělíme se o ty kšefty,“ řekla k asi dvěma stovkám přítomných v sále.

Zdroje: ČTK