Profesionální tanečníci cílí na osamělé dámy středního věku

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Mají peníze na drahé vstupenky a luxusní róby, ale chybí jim tanečník. V rakouské metropoli proto během plesové sezony kvete byznys s pronájmem tanečníků, kteří zpravidla letité milovnice bálů za patřičný peníz zkušenými kroky provedou parketem. 

Edgar Kogler si přivydělává jako taneční doprovod žen na plesech

Edgar Kogler si přivydělává jako taneční doprovod žen na plesech,zdroj: Profimedia.cz

Na svém třetím plese zimní sezóny bude Renate tančit na vídeňských parketech až do pozdních nočních hodin. Ať už to bude tango, waltz, rumba či valčík, její kavalír jí nebude moci nic odepřít, protože si ho na ten večer pronajala, píše agentura AFP.

Slavné vídeňské bály, jejichž sezóna vrcholí v lednu a v únoru, v sobě spojují více než stoletou tradici se solidním smyslem pro obchod: zprostředkovávají se partneři pro tanec, pořádají se rychlokurzy waltzu nebo se rozdílejí reklamní dárečky.

Na 450 plesech pořádaných tuto zimu v rakouské metropoli bude tančit více než půl milionu osob. Z tohoto prosperujícího sektoru mají prospěch tisíce pracovníků v hoteliérství, gastronomii, krejčovství (šití smokingů a plesových šatů), kadeřnictví a salony krásy, obchody s květinami či salonní taneční orchestry.

K těm, kdo na plesech vydělávají, patří i Rono Alam. Několik večerů v týdnu se stává profesionálním partnerem milovnic plesů, které nemají kavalíra. Tento padesátník bezchybného zevnějšku si před deseti lety založil společnost, která využívá toho, že mnoho žen nenachází partnera k tanci.

Tisíce za pár hodin tance

Devětačtyřicetiletý Edgar Kogler, zaměstnanec konkurenční společnosti, je ztělesněním vídeňského tanečníka: absolvoval vídeňské taneční školy a v mládí zahajoval nejvýznamnější plesy. Dnes je učitelem a večer doprovází dámy na plesy.

Renate Drabeková si od smrti svého manžela vždy několikrát do roka pronajímá tyto kavalíry v průměru za 150 eur (3700 Kč) na jeden večer.

"Miluji tanec, je to moje sportovní aktivita," svěřuje se důchodkyně s plným poprsím, která je zdrženlivá, pokud jde o otázku věku. "Zbožňuji tu atmosféru," říká a popisuje mramorové kolonády, zářivé lustry, kytice čerstvých květin či majestátní schodiště paláce Hofburg, který patří mezi pořadateli plesů k nejžádanějším.

Za letošní rekordní sezónu vydají podle odhadů obchodní komory účastníci plesů 139 milionů eur (asi 3,4 miliardy Kč), o osm milionů eur (200 milionů Kč) více než loni. Jeden tanečník vynaloží na jeden ples v průměru 275 eur (6800 Kč). Cena vstupenky na bál se odvíjí od toho, jak dalece je prestižní.

"Některé plesy se staly velkými obchodními záležitostmi," vysvětluje Ronan Svabek, hlavní ceremoniář nejslavnějšího plesu ve vídeňské Opeře, který se konal 8. února.

Jako za časů Habsburků

Je zde však i značný počet malých plesů, kde se scházejí lidé z jedné čtvrti nebo školy. To představuje podstatu tohoto vídeňského fenoménu: shromáždit na malém prostoru různé lidi, kteří se neznají, ale stráví večer společně, tančí a hovoří spolu.

Tradice plesů spadá do 18. století, kdy přestaly být bály pořádané habsburským dvorem výhradní záležitostí aristokracie. Vídeňáci zase převzali dvorské mravy a etiketu spojenou s těmito slavnostmi.

Ples myslivců, kavárníků, květinářek, filharmonického orchestru, řezníků: každá profese má svou velkou událost, počínaje extrémně pravicovými spolky a konče vegany přes milovníky hip hopu.

Pro všechny však platí přísné požadavky na oblečení, na všech vládne ovzduší jako z filmů o císařovně Sisi, všechny předchází předtančení a o půlnoci kolektivní čtverylka.

Taneční školy nejsou povinné. Před 20 lety jich bylo ve Vídni 70, dnes sotva dvacet. Mnozí dávají přednost rychlokurzům před plesem.

Proto jim chybí to podstatné, soudí Ronan Svabek. Nenaučí se, jak se mají podle dosud velmi přísných pravidel chovat: "Jak přistoupit ke druhému, na jakou vzdálenost, jak se seznámit, kam až je možné v konverzaci zajít. Tato pravidla platí pro tanec, ale také ve společnosti," zdůrazňuje.

Tagy: Rakousko zahraničí tanec plesová sezona zajímavosti a kuriozity umění a kultura

Zdroje: ČTK,AFP