Prodemokratičtí aktivisté opět pohořeli. Čína nastavila nová pravidla pro volby

- Aktuality autor: Petr Kubec

Čínské volby v roce 2017 bude provázet série přísných pravidel. Tamní parlament v neděli nastavil nová pravidla, která například vylučují otevřenou nominaci kandidátů. Každý kandidát bude muset být nominován a posléze schválen nadpoloviční většinou hlasů speciálního výboru. Až poté dostanou slovo voliči. Parlament vydáním těchto pravidel porušil příslib demokratických voleb a dostal se tak do přímého rozporu s prodemokratickými aktivisty.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Toto rozhodnutí patrně vyvolá napětí v bývalé britské kolonii, která se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 se slibem zachování značné autonomie a demokratických svobod.

Hongkongští prodemokratičtí aktivisté požadovali, aby Čína nechala obyvatele vybírat předsedu výkonného orgánu zvláštní oblasti Hongkong z otevřeného seznamu kandidátů. Pohrozili přitom, že protesty zablokují hongkongskou finanční čtvrť, pokud Peking nedodrží slib demokracie pro toto území.

Peking varoval aktivisty před jakýmikoli protesty a zdůraznil, že má právo rozhodnout o tom, jak je vedena hongkongská vláda. Zároveň Čína varovala zahraniční státy, aby se do její politiky v Hongkongu nevměšovaly.

Tagy: Čína zákon pravidla demokracie kandidátka parlament Hong Kong politika volby

Zdroje: ČTK