Proč je Krejčíř stále na svobodě? Krvavé stopy se množí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Jihoafrický portál iol.co.za se dnes pozastavuje nad tím, že uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř je v JAR stále na svobodě a že ho země dosud nevyhostila. Jako odpověď cituje mluvčího elitní policejní jednotky Hawks Paula Ramaloka, podle kterého si svědkové "rozmysleli" proti kontroverznímu Čechovi vypovídat. Krejčíře jihoafrická média spojují s několika vraždami v rámci vyřizování účtů místního podsvětí.

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř,zdroj: telegraph.co.uk

"Opět se objevuje otázka, proč Krejčíř, který do Jihoafrické republiky před pěti lety vstoupil na falešný pas, nebyl deportován, nebo zadržen," uvedl iol.co.za.

"Svědkové změnili názor, případně mají strach," řekl zpravodajskému serveru Ramaloko. Zároveň připomněl, že Krejčíř v minulosti zadržen byl, ale obvinění byla později stažena. Ve vazbě pobýval v roce 2011 kvůli podezření z pojišťovacího podvodu a o rok později v souvislosti s možným podílem na ozbrojené loupeži.

"Lidé kolem něj umírají jako mouchy. Ten člověk je v JAR pět let, přijel sem na falešný pas a je namočen ve zločinech, i tak se ale zdá, že stát je ochromený," řekl portálu soukromý vyšetřovatel Paul O’Sullivan, který se Krejčířem zabývá.

"Předal jsem všechny mé nálezy a důkazy jednotce Hawks, která ale nejednala. Proč může trvat pět let zadržet ho? Jak mu může být dovoleno, aby nadále vyvíjel činnost?" dodal O’Sullivan s tím, že na případu pracuje zdarma.

Internetový server rovněž vypočítal, že kromě dvou vražd během posledních několika dní "vedou Čechovy krvavé stopy" také k sedmi starším vraždám, za které doposud policie nikoho nezadržela.

Nejnověji média spojují Krejčíře s Jihoafričanem libanonského původu Bassamem Issou, kterého útočník zastřelil v sobotu. Rovněž se spekuluje o Krejčířově roli v likvidaci Leona Davidse, člena kapského gangu Sexy Boys. Davids byl v programu na ochranu svědků a s policií spolupracoval na vyšetřování vraždy šéfa místního podsvětí Cyrila Beeky. Rovněž Beekova smrt před dvěma lety je podle iol.co.za jednou z Krejčířových "krvavých stop".

Tagy: jar kauza Krejčíř

Zdroje: ČTK