Proč bankéři míří na zkrachovalý ostrov, ze kterého utíkají lidé

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Lidé odtud utíkají, soukromí bankéři tam naopak houfně přicházejí. Zkrachovalý ostrov, který patří ke Spojeným státům a bývá označován za "americké Řecko", se proměňuje v další daňový ráj. Finančníci za něj vděčí mezeře v pravidlech. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Zkrachovalé Portoriko, které je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou, loni opustilo zhruba 65 tisíc obyvatel. Skupina soukromých bankéřů se však pohybuje opačným směrem.

Stále častěji se zde otevírají takzvané offshorové banky, což jsou banky, jejichž většinu účtů tvoří účty lidí, kteří nemají v místě své bydliště. V Portoriku jsou tyto banky označovány jako Mezinárodní finanční subjekty (IFE) a jejich založení umožnil místní zákon v roce 2012. Nyní je v zemi 44 IFE, z toho 18 se jich otevřelo za poslední rok, vyplývá z údajů místního finančního regulátora.

"Jen za posledních šest měsíců jsme pravděpodobně uzavřeli sedm dohod pro mezinárodní banky," řekl agentuře Reuters Ryan Christiansen, prezident makléřské firmy Christiansen Commercial Real Estate, která pronajímá kancelářské prostory na Portoriku.

Daňoví odborníci připisují přinejmenším část tohoto přílivu málo známé mezeře, kterou struktura IFE umožňuje. Majitelé účtů, kteří nejsou ze Spojených států, mohou ukládat peníze v Portoriku anonymně, a potenciálně se tak vyhnout placení daní doma. Přitom mají výhody ze stability a bezpečnosti Spojených států. To je stále atraktivnější, protože tento měsíc vstoupil v platnost nový globální systém zveřejňování finančních informací.

Mezera v pravidlech

Více než 100 zemí se v rámci nového standardu CRS dohodlo, že si automaticky poskytnou zprávy o účtech, které patří lidem podléhajícím placení daní v daných zemích. Předtím sdílely tyto informace převážně na požádání, což ztěžovalo identifikaci podezřelých účtů. Stejně jako americký zákon o dodržování daňových předpisů u zahraničních účtů, který vyžaduje, aby zahraniční banky podávaly informace o účtech Američanů, má iniciativa CRS bojovat proti využívání bank v daňových rájích k vyhýbání se placení daní.

Mezera v předpisu vyplývá ze zvláštností v různých mezinárodních dohodách o poskytování informací. IFE nepodléhají procesu hlášení CRS, protože Spojené státy se k němu nepřipojily a rozhodly se držet 113 svých dvoustranných dohod. Zároveň ale IFE nemusejí plnit tyto dohody, protože Portoriko, stejně jako všechna americká území, je z těchto dohod vyloučeno. Podle Tima Richardse z právní firmy Richards & Sanchet, která se specializuje na mezinárodní daňové právo, poskytuje Portoriko zahraničním individuálním investorům značnou možnost utajení.

Mluvčí amerického federálního daňového úřadu IRS upozornil, že IFE nejsou imunní vůči oficiální kontrole. Jako americké instituce musejí hlásit podezřelé finanční aktivity a pomáhat americkým vládním agenturám v boji proti praní špinavých peněz. Musejí také spolupracovat při vyšetřování IRS. Nesbírají však informace o účtech osob, které nejsou občany USA, pokud je jejich majetek držen prostřednictvím offshorové společnosti nebo trustu. Pokud nemají akcionáře z USA nebo příjmy v USA, identita vlastníka nemusí být běžně hlášena IRS.

Zahraniční klient, který chce využít mezery v předpisech, si tak zřídí zahraniční firmu, která nemá aktivní podnikání, ale vlastní majetek. Tento subjekt pak uloží finance v portorikánské IFE. To otevírá cestu k tomu, aby se lidé vyhnuli procesu výměny informací podle CRS, uvedl Alan Lips z účetní firmy Gerson Preston.

Lidé odchází, ale podnikání vzkvétá 

Předseda správní rady loni otevřené IFE Fairwinds International Mark Henny již v lednu v rozhovoru s investičními internetovými stránkami Citywire uvedl, že podnikání vzkvétá. Klienty jeho banky jsou převážně Evropané, banka by však chtěla expandovat také do Latinské Ameriky a případně do Asie.

Dalším lákadlem může být i to, jak se Portoriko stará o investice zahraničních občanů. Tyto peníze zde nepodléhají dani. IFE, které drží tyto investice, pak platí daň ze zisku pouhá čtyři procenta.

Zákon o IFE z roku 2012 byl připraven tak, aby přilákal investice z USA a zahraničí na ostrov, kde polovina obyvatel žije v chudobě. Na konci března majetek ve vlastnictví IFE činil 848 milionů USD (20,8 miliardy Kč). Od konce roku 2016 se zvýšil o 150 milionů USD (3,7 miliardy Kč) a od konce roku 2015 se více než zdvojnásobil.

Největší překážkou při založení IFE je zřízení korespondenčních vztahů s dalšími bankami. Tyto vztahy IFE potřebují, aby mohly posílat a dostávat peníze z celého světa. Mnoho světových bank se obává spolupráce s finančními institucemi v regionu, který je vnímán jako rizikový z hlediska regulací a praní špinavých peněz. Jinak požadavky nejsou náročné - splacený kapitál 250.000 USD (6,1 milionu Kč) a kancelář na Portoriku s nejméně čtyřmi zaměstnanci.

"IFE mohou být velkým přínosem pro Portoriko, nebo mohou být jedem, pokud nebudou řádně regulovány," řekl Nick Prouty, jehož firma Putnam Bridge investuje v oblasti. Podle něj by účty v offshorových bankách měly být pozorně sledovány, aby se zajistilo, že se Portoriko nestane dalším příběhem Panamských dokumentů.

Tagy: zahraničí daňový ráj světová ekonomika Portoriko

Zdroje: ČTK,Bloomberg