Problémy firmy Costa Crociere pokračují: Na výletní lodi hořelo

- Aktuality autor: Jan Pastor

Na obří výletní lodi Costa Allegra plující z Madagaskaru na Seychely dnes vypukl požár, podařilo se jej ale rychle uhasit. Informoval o tom majitel plavidla, italská společnost Costa Crociere, která rovněž vlastní loď Costa Concordia. Ta před více než šesti týdny ztroskotala u toskánského pobřeží. Podle dostupných informací na Costa Allegre nebyl nikdo zraněn, plavidlo se ale nemůže samo pohybovat a je ponořeno do tmy.

Požár podle prohlášení společnosti vznikl ve strojovně, informovala agentura DPA. Všech 636 pasažérů různých národností je v pořádku, stejně jako 413 členů posádky. Po vypuknutí požáru byly vypnuty motory a loď vyslala signál o pomoc. V tu chvíli se podle Costa Crosiere nacházela asi 20 námořních mil (12,5 kilometru) od Alfonsova ostrova, jednoho ze seychelských atolů a asi 200 mil od cíle své cesty.

Kapitán lodi podle médií italským úřadům sdělil, že požár byl uhašen, motory ale stále nepracují a loď je bez proudu. Omezené množství elektřiny získává nicméně ze záložních baterií. Plavidlo čeká na odtažení.

"Oheň se nerozšířil do žádné další části lodi. Nevyžádal si žádné oběti ani zranění," uvádí se v prohlášení společnosti, podle níž plameny uhasily zvláštní požární jednotky.

Čtěte také: Ztroskotaná Costa Concordia vydala další těla včetně holčičky (†5)

Italská pobřežní stráž požádala nákladní plavidla plující v blízkosti Costa Allegra, aby výletní lodi poskytly pomoc. Seychelské úřady vyslaly na místo motorovou loď, letadlo a dva remorkéry, informovala agentura AP.

Costa Allegra vyplula v sobotu z Diego Suarez na Madagaskaru a mířila do přístavu v seychelské metropoli Victoria, kam měla připlout v úterý brzy ráno.

Obří loď byla vyrobena v italských docích v roce 1992, je dlouhá 188 metrů, má osm palub pro cestující a 399 kabin.

Při neštěstí luxusní výletní lodi Costa Concordia se 4200 lidmi na palubě 13. ledna u italského ostrova Giglio zahynulo 25 lidí, dalších sedm je stále pohřešováno. Loď tam narazila na útes. Největší podíl viny na neštěstí je přisuzován kapitánovi lodě Franceskovi Schettinovi. Ten je nyní v domácím vězení a čelí obvinění z podílu na smrti několika osob, z předčasného opuštění lodi a z chyb při řízení plavidla. Stíháno je i dalších osm osob.

Tagy: požár

Zdroje: ČTK