Pro Palestinu chce zatím v RB OSN hlasovat pět z jejích 15 členů

- Aktuality autor: red

Zatím jen pět členských států Rady bezpečnosti OSN je rozhodnuto hlasovat pro palestinskou žádost o vlastní stát. Ze stálých členů jsou mezi nimi Rusko a Čína. Osm zemí se podle agentury AFP ještě jasně nevyslovilo, USA budou žádost vetovat a Kolumbie se chce hlasování zdržet.

K uznání nového státu je potřeba souhlas nejméně devíti z 15 členů rady, přičemž souhlasit musí všech pět stálých členů s právem veta. Kromě USA, Ruska a Číny k nim patří Británie a Francie. Ty ale patří spolu Bosnou, Gabonem, Německem, Indií, Nigérií a Portugalskem do osmičlenné skupiny nerozhodnutých.

Palestinci žádost o uznání státu předloží v pátek, ale hlasování Rady bezpečnosti bude zřejmě odloženo.

V britské vládě panuje stále nerozhodnost, jak se k palestinskému požadavku postavit. Francie by byla spíše pro uznání palestinského státu jako nečlena OSN, přičemž by byl stanoven roční harmonogram mírových jednání.

Netanjahu vyloučil zmrazení výstavby osad

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sice tento týden Palestince k obnově mírového dialogu vyzval, ale po středečním setkání s americkým prezidentem Barakem Obamou vyloučil možnost dalšího zmrazení výstavby v židovských osadách. Právě tím Palestinci dialog podmiňují.

Netanjahu výstavbu zmrazil jako vstřícné gesto už v roce 2009 na deset měsíců, ale další prodloužení odmítl. "Udělal jsem něco, co neučinila ani jedna předchozí vláda. Zastavil jsem výstavbu na deset měsíců... a Palestinci přišli a chtěli další zmrazení. Přemýšlím o tom a spolu s USA jsme dospěli k závěru, že se musíme zaměřit na skutečná témata a musíme o nich začít jednat, abychom dospěli k míru," řekl Netanjahu po setkání s Obamou.

Prezident se sešel ve středu místního času rovněž s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a vysvětlil mu postoj USA. Řekl, že Spojené státy stále podporují to, aby Palestinci měli vlastní stát, avšak cesta k němu podle nich nevede přes OSN, nýbrž přes jednání s Izraelem. "Musíme být proti jakékoli akci v Radě bezpečnosti OSN a bude-li to nezbytné, musíme vetovat," shrnul obsah Obamových slov k Abbásovi mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Ben Rhodes.

Tagy: OSN Palestina stat

Zdroje: ČTK