Pro dostavbu Temelína je polovina Čechů, tvrdí výzkum

- Aktuality autor: Michal Polák

Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je polovina Čechů. Proti je více než třetina a 15 procent lidí neví. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Podle CVVM se během roku téměř zdvojnásobil podíl těch, kteří s dostavbou rozhodně souhlasí, což možná souvisí s odezněním obav spojených s loňskou havárií v japonské elektrárně Fukušima. Během 20 let se výrazně zvýšil podíl těch, kteří nemají obavy z jaderné energetiky, a podobně i těch, kteří mají pouze obavy malé. Jen voliči či příznivci zelených měli výrazně vyšší podíl odpůrců dostavby Temelína, a to ve shodě s většími obavami z jaderné energetiky. 

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce. 

Zhruba třetina Čechů se vyslovila pro to, aby podíl jaderné energetiky zůstal na současné úrovni. Třetina je pro zvýšení podílu, pětina je proti a desetina neví. 

Velké obavy z jaderné energetiky má třetina lidí

Velké nebo střední obavy z české jaderné energetiky má třetina lidí, třetina má obavy malé, zcela bez obav je více než čtvrtina. 

Průzkum dále ukázal, že o možnosti nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů výrobou pomocí větrníků, solárních panelů a spalováním biomasy jsou přesvědčeny dvě pětiny respondentů. Opak si myslí 46 procent lidí. Ve veřejnosti převažuje názor, že se spotřeba elektrické energie v budoucnu bude zvyšovat. Myslí si to téměř dvě třetiny lidí. Necelá desetina má názor opačný a pětina odhaduje spotřebu na současné úrovni. 

Průzkumu CVVM se letos počátkem října zúčastnilo 1025 obyvatel ČR starších 15 let.

Tagy: dostavba Výzkum Temelín

Zdroje: ČTK