Příští rok končíte, vzkázala prezidentská kandidátka Obamovi

- Aktuality autor: red

Kritika politiky prezidenta Baracka Obamy a vzájemné útoky dominovaly v noci na dnešek dvouhodinové debatě osmi uchazečů o republikánskou nominaci na prezidenta ve městě Ames ve státě Iowa. Diskuze vysílaná televizní stanicí Fox News tak splnila očekávání, že naplno zahájí boj kandidátů o sympatie republikánských voličů.

Sedm mužů a jedna žena toužící po Bílém domě ale i souzněli. Kromě odmítání Obamy je spojoval například odpor ke zvyšování daní.

"V roce 2012 končíte. Budete prezidentem na jedno období," vzkázala na úvod šéfovi Bílého domu členka Sněmovny reprezentantů Michele Bachmannová, která je oblíbenkyní konzervativního hnutí Tea Party.

Špatně vede zemi

Obamu kritizovali i ostatní kandidáti. Například podle dosavadního favorita v klání o republikánskou nominaci a bývalého guvernéra státu Massachusetts Mitta Romneyho současný šéf Bílého domu zemi špatně vede a nemá věrohodnou ekonomickou politiku. Bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty si pak přisadil, když slíbil uvařit večeři nebo posekat trávník komukoliv, kdo mu dokáže, že Obama má nějaký plán co dělat s hospodářstvím Spojených států.

Kandidáti také svorně napadali reformu zdravotnictví prosazenou prezidentem a slíbili ji zrušit, pokud by je vystřídali v Bílém domě. Značnou část debaty se ale snažili vymezit proti svým soupeřům. Již v sobotu se totiž v Amesu uskuteční nezávazné hlasování republikánských voličů, které hodně napoví o síle jednotlivých uchazečů o nominaci.

Zejména Bachmannová tak útočila na Pawlentyho, kterému v sobotním hlasování de facto jde o bytí a nebytí jeho kampaně. Oba politici pochází z Minnesoty, a tak na sebe vytahovali hříchy z minulosti. Bachmannová, které by zase úspěch v hlasování výrazně pomohl potvrdit úspěšný vstup do kampaně, kdy se jí dařilo dýchat Romneymu na záda, obvinila Pawlentyho, že je zastáncem silné vlády či emisních povolenek, a blíží se tak Obamovi. Bývalý guvernér zase kritizoval nedostatek zkušeností nynější členky Kongresu.

Reforma zdravotnictví

Pawlenty také zopakoval svůj dva měsíce starý útok na Romneyho, ve kterém položil rovnítko mezi Obamovu reformu zdravotnictví a systém, který jeho protikandidát prosadil v Massachusetts. Na rozdíl od dřívějška, kdy ostří své kritiky otupoval a ztratil kvůli tomu body, se v debatě k výroku opět přihlásil. Romney mu nicméně řekl, že jeho plán byl ušitý na míru konkrétnímu státu a že jej nelze aplikovat na celé Spojené státy. Stejně jako třeba Bachmannová pak řekl, že by Obamovu reformu po případném vítězství ve volbách zrušil.

Debatu oživovaly spory bývalého senátora Ricka Santoruma a kongresmana Rona Paula, který zastává libertariánská stanoviska a jehož názory se nejvíce lišily od ostatních účastníků debaty. Paul, který se o nominaci již neúspěšně ucházel před minulými volbami, například kritizoval americké výdaje na armádu či tvrdý postoj Washingtonu vůči Íránu, který podle něj USA nijak neohrožuje. Santorum odvětil, že kongresman "má evidentně zastřený zrak" a uvedl, že Írán je zodpovědný za smrti amerických vojáků jak v Iráku, tak Afghánistánu.

V debatě se poprvé jako kandidát představil bývalý guvernér Utahu John Huntsman, který není celostátně příliš známý a škodí mu, že se za Obamovy administrativy stal velvyslancem v Číně. Snažil se upozorňovat na fiskální úspěchy, kterých dosáhl jako guvernér. Huntsman je stejně jako Romney mormon. Další z kandidátů, Herman Cain, který také zaostává v průzkumech, podotkl, že některé lidi toto vyznání může znepokojovat.

Škrty jsou nejhloupější nápad

U veřejnosti se zatím nedaří ani bývalému šéfovi Sněmovny reprezentantů Newtu Gingrichovi. Podle komentátorů tak i pro něj debata v Iowě představovala možnost, jak kampaň znovu nastartovat. Veterán republikánské politiky se snažil prezentovat jako strážce odkazu populárního prezidenta Ronalda Reagana. Kritizoval také nedávnou dohodu republikánů s demokraty o vytvoření komise, která navrhne rozpočtové škrty. "Je to jedna z nejhloupějších myšlenek, která ve Washingtonu vznikla," řekl.

Debaty se neúčastnil texaský guvernér Rick Perry, který se chystá svou kandidaturu oznámit v sobotu, a do značné míry tak zastíní iowské hlasování. Politik přitom podle průzkumů i amerických médií má v boji o republikánskou nominaci velké šance. Poslední neznámou v boji o nominaci nyní zůstává už jen bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, které kolem svých záměrů zatím mlží. Do Iowy se prý ale také chystá.

Tagy: kritika obama kandidáti republikani debata

Zdroje: ČTK