Přípravy na inaugurační mši nového papeže Františka I. vrcholí

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Ve Vatikánu vrcholí přípravy úterní inaugurační mše papeže Františka, který byl do čela katolické církve zvolen před necelým týdnem. Na bohoslužbu na Svatopetrském náměstí vedle desetitisíců věřících zamíří státníci a duchovní z celého světa, celkem se čeká na 150 oficiálních delegací. Do Říma už přijel například americký viceprezident Joe Biden, argentinská prezidentka Cristina Fernándezová či prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Česko bude reprezentovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. 

Papež František

Papež František,zdroj: Reuters

Italská metropole přijala řadu bezpečnostních opatření, do kterých se zapojí tisíce policistů včetně odstřelovačů. Ve městě bude omezena doprava, a to včetně letecké. V centru budou operovat i jednotky pyrotechniků a policistů se psy. 

Papež František byl do čela katolické církve zvolen 13. března a úřadu se ujal okamžitě, právě inaugurační mše ale slavnostně stvrdí jeho nástup na papežský stolec. Jedním z hlavních bodů ceremonie bude převzetí papežských insignií, prstenu a pallia (štóly, která je součástí liturgického roucha). 

Mše ode odehraje pod širým nebem a neprodávají se na ni vstupenky. Bude otevřená všem, kdo bude mít zájem se bohoslužby účastnit. Poutníci budou moci na hlavní vatikánské náměstí přijít už od časných ranních hodin, samotná mše začne v 9:30 SEČ. Na místě budou i věřící z Česka. V úterý poletí z Brna 200 poutníků, na palubě letadla budou také dary, které chce papeži předat arcibiskup Dominik Duka

Sjedou se hosté z celého světa

Do Říma se už od víkendu sjíždějí hosté z celého světa, mezi nimiž nechybějí duchovní, vrcholní politici či představitelé panovnických dynastií. Mše se zúčastní například německá kancléřka Angela Merkelová, premiéři Francie a Španělska či argentinská prezidentka. Právě Fernándezová se dnes stala vůbec první hlavou státu, kterou nový papež oficiálně přijal. Šlo o symbolické setkání, protože František z Argentiny pochází. 

Na inaugurační bohoslužbu se chystá i řada monarchů - například belgický král Albert II. s manželkou Paolou, lucemburský velkovévoda či španělský korunní princ Felipe. Británii bude nejspíše zastupovat princ Charles. Vůbec poprvé v novodobé historii bude na zahajovací mši duchovní vůdce pravoslavných křesťanů, konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I. 


Jména některých hostí ovšem vzbuzují i kontroverze. Nejvíce kritiky vyvolal přílet zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Dlouholetý vůdce této africké země je totiž kvůli porušování lidských práv v mezinárodní izolaci a on i jeho blízcí mají na základě sankcí už od roku 2002 zákaz cestovat do USA a EU. Mugabe je katolík a ve Vatikánu byl už v letech 2005 a 2011 - na pohřbu papeže Jana Pavla II. a na jeho blahořečení. 

Čínu zase rozezlil ohlášený příjezd tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua. Peking nezávislost ostrova neuznává.

Tagy: Vatikán katolická církev papež František

Zdroje: ČTK