Případné úpravy "Lisabonu" by Češi mohli schvalovat v referendu

- Aktuality autor: red

Pokud by se Evropská unie shodla na úpravě lisabonské smlouvy a znamenalo by to přenesení pravomocí na evropskou úroveň, pak by Češi o těchto změnách pravděpodobně rozhodovali v referendu. Novinářům to dnes řekl český premiér Petr Nečas. O případných úpravách "Lisabonu" bude jednat dnes začínající summit EU v Bruselu.

 


Přenosem pravomocí by podle premiéra bylo dočasné odebrání hlasovacích práv členským zemím, které nebudou plnit rozpočtová pravidla. Právě to je částí návrhů, které chtějí prosadit dva klíčoví členové unie: Německo s Francií.

Nečas podotkl, že česká vláda má tři právní posudky, podle nichž by takové odebrání práva hlasovat mohlo znamenat konflikt s českou ústavou.

Návrh musí schválit všechny členské země EU

Návrhy se sice týkají jen eurozóny, avšak schválit by je musely jednomyslně všechny členské země EU. Eurozonu tvoří 17 z nich, dalších osm se zavázalo do ní vstoupit (ač není časově určeno kdy); výjimku mají v tomto smyslu Británie a Dánsko.

Berlín s Paříží kromě pozastavení hlasovacích práv v Radě EU, která sdružuje členské země unie, chtějí také vytvořit trvalý stabilizační mechanizmus zajišťující finanční stabilitu eurozóny.

Takový mechanizmus, který by ve spolupráci s MMF v případě potřeby disponoval až 750 miliardy eur, už existuje, avšak je časově omezen rokem 2013.

 

Tagy: Česko zmeny referendum unie Lisabon

Zdroje: ČTK