Případ Promopro: Devět let pro podnikatele, nula pro úředníky

- Aktuality autor: art

Trojice bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro předsednictví EU soud v případu Promopro osvobodil. Zato podnikatelé z toho rozhodně nevyklouzli lehce. Někdejší jednatel firmy Jaroslav Veselý dostal devět let, stejně jako jednatel hlavní subdodavatelské firmy Vlastimil Maxa. Soud je uznal vinnými z praní špinavých peněz a podvodu. Ostatní dostali od tříleté podmínky do šesti let za mřížemi. 

Nejhůř dopadli Veselý (na snímku) a Maxa

Nejhůř dopadli Veselý (na snímku) a Maxa,zdroj: Profimedia.cz

Obžaloba tvrdí, že někdejší šéfka sekce pro předsednictví Jana Hendrichová a její podřízení Radomír Karlík a David Mlíčko účelově upřednostnili firmu Promopro při zadání zakázky na zajištění audiovizuální techniky na pořádaných konferencích.

Neobstarali prý také dostatečnou kontrolu, která by odhalila faktury podvržené Promoprem. 

Promopro získalo zakázku od úřadu vlády v roce 2008 bez výběrového řízení, a to bez výběrového řízení. Podle rozsudku Veselý s Maxou následně předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které vůbec nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví.

Ostatní obžalovaní - Václav Čada, Marcel Příkopa, Ivan Komárek, Roman Pekarovič a Pavel Girstl pak prý nezákonně získané peníze pomáhali legalizovat tak, že je převáděli na další subjekty a poté peníze vybírali v hotovosti.

Vedle trestů odnětí svobody soud uložil všem obžalovaným podnikatelům kromě Čady zákaz účasti ve statutárních orgánech firem. U Veselého a Maxy zvolil maximální možnou výši tohoto trestu, tedy deset let.

Stát, jako poškozený, vyčíslil škodu způsobenou trestnou činností na 938 milionů korun. Podle soudu mají obžalovaní podnikatelé nahradit jen část této sumy, se zbytkem návrhu soud Českou republiku odkázal do občanskoprávního řízení.

Tagy: Česko domácí kauza Promopro

Zdroje: ČTK