Případ Brožové-Polednové skončí až ve Štrasburku

- Aktuality autor: red

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se bude podle sobotního vydání deníku Právo zabývat případem někdejší dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové.

Její obhájce Vladimír Kovář se na soud obrátil loni v prosinci se stížností, v níž napadá rozsudky všech českých soudů. "Dostal jsem od nich dopis, že to (stížnost) obdrželi a že už se některými konkrétními věcmi zabývají. Čili teď si vyžádají od zdejších soudů spisy," řekl listu Kovář. 

Polednová si již odpykala téměř rok ze svého šestiletého trestu za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950. Podle Kováře ale ani on, ani její nejbližší v současné době neví, jak se jí v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou vede. Advokát si myslí, že jí vedení věznice zřejmě nedovolilo další pravidelné telefonáty domů. 

Vězeňská služba s tím ale nesouhlasí. Podle jejího mluvčího Roberta Káčera je Polednová v pořádku, má předepsanou zdravotní péči a nemá žádné zákazy, omezení či nějaký disciplinární trest. 

Osmaosmdesátiletá Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. Loni v červnu požádala prostřednictvím právníka o přerušení trestu s tím, že nemá ve vězení zajištěnou dostatečnou péči o nemocné. Hradecký krajský soud ale tuto žádost zamítl. 

Brožová-Polednová původně chtěla odložit vězení s tím, že má vážné zdravotní problémy. Trpí takzvanou praktickou slepotou, podle znaleckého posudku byla však za určitých podmínek schopna nastoupit do vězení. Vězeňská služba následně uvedla, že je schopna takové podmínky zajistit. Bývalá prokurátorka tak loni v březnu nastoupila k výkonu trestu.

Zdroje: ČTK