Princ Charles přirovnal Putina k Hitlerovi, Rusko žádá vysvětlení

- Aktuality autor: Petr Kubec

Britský princ Charles přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k Adolfu Hitlerovi. Moskva sice oficiální stížnost nevznesla, přesto se dnes představitelé britského ministerstva zahraničí setkají s diplomatem z ruského velvyslanectví v Londýně. Ministerstvo bude muset objasnit, zda byl princův výrok pouze jeho osobním názorem, nebo zda šlo o stanovisko celé Velké Británie.

Princ Charles

Princ Charles,zdroj: Getty Images

Charles v rozhovoru s jednou přistěhovalkyní v Kanadě vyslechl příběh, jak její rodina prchla před válkou do zámoří, a reagoval na to slovy: "A teď dělá Putin něco podobného jako Hitler."

Premiér David Cameron, který Kreml kritizoval za anexi Krymu i podporu proruských povstalců na východě Ukrajiny, Charlesovy výroky ponechal bez komentáře. Stejně jako místopředseda vlády Nick Clegg však hájil Charlesovo právo vyjadřovat osobní názor. Vůdce opozice Ed Miliband na Charlesovu obhajobu řekl, že "mnoho lidí v zemi sdílí princovo znepokojení nad aktivitami prezidenta Putina na Ukrajině".

AFP připomíná, že Charles na rozdíl od své matky královny Alžběty II. nešetří vyjadřováním soukromých názorů na různá témata včetně politických. Zdroje z princova paláce k Charlesově výrokům sdělily, že šlo o soukromý rozhovor, nikoli o "veřejné politické prohlášení".

Princ Charles, který je nyní na návštěvě Kanady, se má s Putinem osobně setkat příští měsíc během oslav výročí vylodění spojenců za druhé světové války v Normandii.

Tagy: hitler princ charles diplomacie Vladimir Putin britská královská rodina

Zdroje: ČTK