Princ Charles dostal v Brně medaili za zájem o životní prostředí

- Aktuality autor: red

Britský princ Charles v pondělí v Brně převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Obdržel ji za zájem o životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj a za činnost v charitě.

V kampusu univerzity v Brně-Bohunicích se setkal s vybranou skupinou studentů, s nimiž živě diskutoval o jejich projektech a nešetřil přitom úsměvy. 

"Já jsem viděl, že jej zajímají problémy, které projekty řeší, že jim rozumí, a to považuji za důležité. Debata se proto neodehrávala ve frázích. Bylo to velmi lidské a otevřené," řekl po setkání s princem Charlesem rektor univerzity Petr Fiala. 

Následník britského trůnu vstoupil do sálu knihovny kampusu v očividně dobré náladě. Tři studentky mu představily své vědecké projekty. Přihlíželo tomu asi 60 posluchačů. Všechny princ Charles překvapil zájmem o předložená témata. Nechal si vysvětlovat detaily i odborné výrazy a projekty chválil. 

"Bylo patrné, že věděl o čem hovořím. Zajímal se o pojem xenobiotikum (cizorodá umělá sloučenina) a ptal se také na dioxiny," řekla Veronika Pašková, která představila projekt monitoringu existence toxických látek v životním prostředí a jejich vlivu na člověka. Téma dioxinů zaujalo prince Charlese poté, co v prezentaci Paškové spatřil fotografii bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, kterého se údajně právě dioxiny někdo pokusil otrávit. 

Olga Bohuslavová představila vědeckou polární stanici Johana G. Mendela, kterou Masarykova univerzita provozuje v Antarktidě. Princ Charles se zajímal nejen o výzkum týkající se změny klimatu, ale na snímcích s úsměvem a úspěšně hledal mezi polárníky i Bohuslavovou.

Třetí představený projekt se týkal revoluční metody likvidace yperitu prostřednictvím enzymů, kterou univerzita patentovala. Po prezentacích usedl k neformální diskuzi s 20 studenty. 

Charles v Česku při své cestě po střední Evropě tráví celkem čtyři dny. Kromě Prahy a Brna navštívil také ekologickou vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku. Do vlasti odjíždí v úterý. 

V knihovně univerzity přivítali Charlese i představitelé města a kraje. Od Brna dostal lovecký nůž. "Je z kvalitní oceli a vyrobený v továrně s historií sahající do roku 1794, která odkazuje k našim předkům," uvedl primátor Roman Onderka. 

Charles není v Brně poprvé. V roce 1991 do města zavítal se svou tehdejší manželkou Dianou. Vítalo je zcela zaplněné Dominikánské náměstí. Do Brna se vrátil v roce 2000. Prohlédl si místní Technologický park a v nedalekém Vyškově zahájil činnost Britského vojenského poradního a výcvikového týmu. 

Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity převzal princ Charles jako jedenáctý laureát. Jejími držiteli jsou především významní politici, například bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová, někdejší polský prezident Aleksander Kwasniewski, starosta Vídně Michael Häupl a bulharský prezident Georgi Parvanov.

Charles s Camillou zašli v Praze na operu

Princ z Walesu a vévodkyně z Cornwallu zhlédli v neděli večer představení Dona Giovanniho. Oba ho hodnotili pozitivně. 

Tato opera oper měla právě ve Stavovském divadle v roce 1787 světovou premiéru. Královské Výsosti se mezi dvěma dějstvími o přestávce setkaly s významnými představiteli české politické a kulturní scény.

„Návštěva prince Charlese ve Stavovském divadle je potvrzením mimořádného významu tohoto mozartovského svatostánku,“ řekl ředitel Národního divadla Ondřej Černý, který přivítal vzácnou návštěvu těsně před 19 hodinou u hlavního vchodu Stavovského divadla a za potlesku diváků je doprovodil do lóže.

O přestávce se princ Charles setkal v Mozartově salónku s významnými hosty z oblasti kultury a politiky. Mezi pozvanými byli například premiér Jan Fischer s manželkou, ministr kultury Václav Riedlbauch, velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl, nebo filmový režisér Jan Svěrák. 

Po skončení představení sdělil princ z Walesu své dojmy přímo dirigentovi Robertu Jindrovi a uměleckému šéfovi opery ND Jiřímu Heřmanovi. „Mám velkou radost, že jsem mohl vidět tuto krásnou operu v místě jejího zrodu,“ sdělil své dojmy princ z Walesu. 

Tagy: návštěva Brno princ Charles

Zdroje: ČTK