Přímou volbu prezidenta považuje za důležitou 56 procent lidí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Možnost volit prezidenta přímo pokládá za důležitou 56 procent Čechů. K volbám se chystá přijít 72 procent oprávněných voličů. Největší šanci na vítězství mají Jan Fischer a Miloš Zeman, vyplývá z průzkumu společnosti TNS Aisa.

Táňa Fischerová

Táňa Fischerová,zdroj: Mediafax

Fischer je hlavním favoritem prezidentské volby podle 40 procent dotázaných, Zemana favorizuje 22 procent lidí. Tito dva uchazeči o prezidentské křeslo zatím vedou i v jiných průzkumech veřejného mínění. 

Třetí je podle TNS Aisa s 15 procenty Tomio Okamura. Mladí lidé do 29 let přitom největší šance na zvolení dávají Vladimíru Franzovi, voliči starší 55 let naopak vidí jako dalšího prezidenta Miloše Zemana

Králem by nejspíš byl Schwarzenberg

Pokud by si Češi nevolili prezidenta, ale krále pomyslného českého království, měl by podle TNS Aisa největší šanci Karel Schwarzenberg. Hraje v tom roli jeho aristokratický původ, uvedla TNS Aisa. Hlas by mu prý v takovém případě dalo 27 procent lidí. 

Společnost se zajímala i o to, jak lidé vnímali nedávné prezidentské volby v USA. Alespoň částečně je sledovaly tři čtvrtiny Čechů, pouze 19 procent lidí si ale myslí, že volba prezidenta Spojených států bude mít vliv na situaci v České republice. Pokud by amerického prezidenta měli volit Češi, měl by jednoznačnou převahu Barack Obama, jemuž by dalo hlas 88 procent lidí. 

Průzkumu se zúčastnilo 461 lidí z celého území ČR.

Tagy: prezidentské volby

Zdroje: ČTK