Příměří v Sýrii má prý prvního mrtvého civilistu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Zastavení vojenských operací syrských vládních jednotek potvrzují podle agenturních zpráv syrští opoziční aktivisté i bezmála půl dne poté, co v Sýrii dnes v 05:00 SELČ vstoupil v platnost závazek klidu zbraní přijatý vládou prezidenta Bašára Asada.

Zabití jednoho civilisty v době příměří už ale oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH). Vládní vojáci sice neútočí, potvrdil agentuře DPA plukovník Rijád Asad, velitel Syrské svobodné armády, kterou tvoří dezertáři z vládních vojsk, na řadě míst prý ale pokračují v raziích a zatýkání. Ministerstvo vnitra v Damašku vyzvalo uprchlíky k návratu.

V prohlášení zveřejněném ve státní televizi ministerstvo apelovalo na Syřany, kteří opustili kvůli násilnostem své domovy a hledali útočiště v jiných částech země nebo v sousedních státech, aby "ignorovali lživé informace", jež jim brání v návratu.

Psali jsme: V Sýrii se přestane bojovat, Annanův plán vychází

Od vypuknutí protivládních protestů před třinácti měsíci uprchlo ze Sýrie podle nejnovějších údajů 25.000 lidí do Turecka, 16.000 do Libanonu a kolem 90.000 do Jordánska.

Jeden člověk byl dnes zastřelen syrskými vládními vojáky nebo členy provládních milicí na silnici v provincii Hamá, řekl agentuře AFP šéf Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) Ramí Abdar Rahmán. Hlavní opoziční uskupení Syrská národní rada (SNR) vyzvalo Syřany, aby vyšli do ulic demonstrovat.

"Vyzýváme lidi, aby přišli vyjádřit svůj názor, protože pokojně demonstrovat je jejich absolutní právo, které jim zaručuje Annanův plán. Manifestace jsou jeho podstatným bodem," citovala AFP z prohlášení předsedy SNR Burhána Ghaljúna. Tisícové demonstrace Syřanů vládní jednotky dosud pokaždé brutálně potlačily.

Damašek zatím nestáhl své síly

Vyhlášení příměří je součástí mírového plánu bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, který se v dojednání smíru z pověření světové organizace angažuje. Podle Annanova plánu měl Damašek už v úterý stáhnout své jednotky ze syrských měst, k tomu ale prokazatelně nedošlo.

"Armáda má odpovědnost za ochranu bezpečnosti, stability a obyvatel v případě vnějšího spiknutí postihujícího Sýrii," napsal dnes vládní list Al-Vatan. "Mluvit o stažení armády z měst je proto zjevným útokem proti syrské svrchovanosti. Armáda umožňuje uplatňování státní moci a zachovávání veřejného pořádku proti vnějšímu spiknutí a teroristickým aktům."

"Syrská armáda plní své poslání... a až ho ukončí, vrátí se samozřejmě do kasáren," ujistil Al-Vatan.

Další kroky budou hodnoceny podle činů, ne slov

Spojené státy ve středu oznámily, že příští kroky syrského vedení budou hodnotit "podle činů, nikoli podle slov". Ještě ve středu při přestřelkách mezi vládními jednotkami a povstalci zahynulo v Sýrii nejméně 25 lidí.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je nutné dát Annanovu plánu na urovnání krize v Sýrii čas. Šéf ruské diplomacie zároveň vyzval arabské a západní státy, aby přestaly povzbuzovat syrskou opozici. Cílem je podle něj přivést všechny Syřany k jednacímu stolu.

"Asad nám řekl, že je ochoten k dialogu. Navrhujeme prověřit jeho deklarovanou připravenost a přimět opozici k témuž kroku," řekl Lavrov, citovaný ruskými médii na okraj setkání skupiny G8 ve Washingtonu.

Rusko se podle něj snaží ovlivnit syrskou opozici, je prý ale jasné, že "někteří z našich partnerů na mezinárodní scéně jí říkají něco jiného, ponoukají ji k neústupnosti".

Tagy: smrt Sýrie annan příměří

Zdroje: ČTK