Příměří v rozbouřené Sýrii? Podle Annana ano!

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan stále počítá s tím, že v Sýrii začne nejpozději do příštího čtvrtka platit příměří. Damašek tvrdí, že z některých oblastí už začal stahovat vojsko.

Vláda má podle Annanova plánu armádu stáhnout z obydlených oblastí do úterka, obě strany pak mají na složení zbraní dalších 48 hodin. Damašek tvrdí, že už stahování zahájil, ale ze Sýrie stále přicházejí zprávy o těžkých bojích. Dnes při nich přišlo dle agentury AFP o život 21 lidí.

Annanův mluvčí Ahmad Favzí dnes v Ženevě řekl, že syrská vláda už Annana informovala, že vojáci odcházejí z oblastí Dará, Idlib a Zabadání. Příměří podle něj musí začít platit nejpozději 48 hodin po 10. dubnu. Obě strany musejí počínaje 10. dubnem zastavit veškeré formy násilí.

Čtěte také: Clintonová k Sýrii: Zastavte zabíjení civilistů, nebo budete čelit vážným důsledkům

Z města Duma u Damašku dnes ale přišly zprávy o mimořádně prudkých bojích, v nichž armáda používá i těžkou techniku a posiluje tamní jednotky. Bojovalo se i v samotném Damašku, ve čtvrti Kfar Súsa vojáci stříleli na automobil a zabili dva mladíky, kteří v něm jeli. Ve městě Rastan v centru země přišli o život čtyři civilisté, mezi nimi dvě děti, v Homsu odstřelovač zabil jednoho člověka. Další tři lidi tam zabili příslušníci provládní milice.

Další mrtví jsou hlášení z města Idlib, dělostřelectvo ostřelovalo několik míst v provincii Halab. Na jejím severu přišli o život při střelbě na své auto tři vojáci. Další dvě ztráty armáda hlásí s jihosyrské Dará.

Psali jsme: Sýrie se dále topí v krvi, množí se náznaky vzpoury v armádě

Tento týden si násilí v Sýrii vyžádalo na 170 lidských životů, od loňského března padlo 9000 lidí. 
Annana pověřily řešením syrské krize OSN a Liga arabských států. Annan Sýrii osobně navštívil a Favzí dnes bez podrobností oznámil, že zmocněnec bude 11. dubna v Teheránu. 
Na dodržování příměří má dohlédnout asi 250členný pozorovatelský tým, který by měl být do Sýrie poslán po 10. dubnu. Dnes do Damašku dorazila první, asi desetičlenná skupina, aby dohodla rozmístění pozorovatelů. Vede ji někdejší náčelník generálního štábu norské armády Robert Mood, který má mimo jiné zkušenost s mírovou misí OSN v Kosovu.

Tagy: Sýrie Damašek příměří vojsko

Zdroje: ČTK