Příměří v Libanonu nezaručuje klid zbraní. Boje na hranicích se Sýrií zuří dál

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Severovýchod Libanonu v blízkosti hranic Sýrie je opět od středečního časného rána pod palbou. Zuří zde boje mezi libanonskou armádou a islámskými radikály ze Sýrie. Ti město v sobotu obsadili a vzali do zajetí několik vojáků z Libanonu. Už v úterý se mluvilo o stanovení dvacetičtyřhodinového příměří, které dojednali muslimští duchovní. Smír ale dlouho nevydržel. Podle agentury Reuters se přesto během středy podařilo dojednat prodloužení příměří o dalších dvacet čtyři hodin. 

Libanonská policie (ilustrační foto)

Libanonská policie (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

K novým střetům došlo poté, co ozbrojenci zaútočili na pozice libanonských vojáků, uvedla agentura AP s odvoláním na libanonská média. 

Příměří mělo umožnit vyjednávání o propuštění zadržených příslušníků libanonských bezpečnostních složek. Podle nepotvrzených informací radikálové drží nejméně 22 vojáků a blíže neupřesněný počet policistů. Sedmnáct vojáků v bojích přišlo o život. V rámci dnešního vyjednávání o příměří se podařilo dojednat propuštění tří libanonských vojáků, uvedla agentura Reuters. 

Libanonský deník The Daily Star informoval, že již polovina islamistických bojovníků se z města Arsal během noci stáhla. Agentura Reuters ale tvrdí, že cílem libanonské armády není okamžitě vytlačit islamisty z města, ale ochránit a evakuovat civilisty a syrské uprchlíky, jichž je ve městě a jeho okolí až 120 tisíc. Podle agentury DPA při nejnovějších bojích nejméně stovka Syřanů zemřela. 

Saúdská Arábie dnes oznámila, že poskytne libanonským bezpečnostním složkám na boj s radikály pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů (přes 20 miliard Kč). Finance mají armádě pomoci "udržet bezpečnost a stabilitu Libanonu, který je sesterskou zemí Saúdské Arábie," uvedl bývalý libanonský premiér Saad Harírí, který má blízko k saúdskoarabskému králi Abdalláhovi. 

V okolí Arsalu se zdržují radikálové, kteří bojují proti syrské vládě na druhé straně hranice. Libanon, který byl zasažen vlastní občanskou válkou v letech 1975 až 1990, se vždy snažil od konfliktu v Sýrii distancovat. Příliš se mu to ale nedaří, i vzhledem k zapojení libanonského šíitského hnutí Hizballáh do bojů na straně syrské armády, a napětí v Libanonu stoupá. Proniknutí radikálů až do města Arsal je dosud nejzávažnějším důkazem, že se krveprolití v sousední zemi postupně přelévá i do Libanonu. 

Tagy: Sýrie boje radikálové islamisté Libanon porušení příměří

Zdroje: ČTK