Primátorské křeslo původně odmítal. Ode dneška řídí Prahu Tomáš Hudeček

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 6. 2013 13:16) - Aktuality autor: Danica Klein

Pražským primátorem se podle očekávání stal čtyřiatřicetiletý Tomáš Hudeček (TOP 09), který byl dosud pověřený řízením města. Byl jediným kandidátem. V tajné volbě mu dalo hlas 36 zastupitelů, pravděpodobně z TOP 09 a ČSSD. Ve funkci vystřídal nedávno odvolaného Bohuslava Svobodu (ODS). Hudeček povede jednobarevnou radu, která má vyjednanou podporu od ČSSD. Pokusy uzavřít novou koaliční smlouvu s ODS už dřív ztroskotaly. 

Tomáš Hudeček

Tomáš Hudeček,zdroj: Profimedia.cz

"V Praze se za hodně peněz hraje málo muziky. Nikdo se nezabývá tím, jak kvalitně se tady žije, a přitom štěstí a spokojenost obyvatel je založena na každodenních maličkostech, které řeší jak při průchodu městem, dopravě do práce i trávení volného času. To je to, co lidi zajímá, a to je to, co by si veřejná správa měla vytknout jako hlavní cíl," řekl po zvolení Hudeček

Ve svém projevu zároveň zmínil, že jedním z hlavních úkolů nového vedení města bude "vrátit věcnost do správy věcí veřejných". Zároveň uvedl, že primátorský řetěz následně nechá vystavit v muzeum hlavního města. Řetěz prý svého nositele tíží a nejde sundat. "Myslím, že mu bude dobře, aspoň to následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam jej předám," řekl. 

Hudeček původně primátorské křeslo odmítal. Situace se ale změnila v průběhu nedávných povodní, po nichž oznámil, že by v případě stranické podpory kandidaturu přijal. Podporu získal od šéfa strany Karla Schwarzenberga i od klubu zastupitelů. Sociální demokraté a TOP 09 uzavřeli tento týden dohodu o spolupráci.

Kauza opencard

Do diskuse před samotnou volbou se zapojila řada občanů, zastupitelů hlavního města včetně bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS), komunálních politiků, mezi nimi třeba starosta Letňan Ondřej Lněnička (ODS) nebo zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ), který představil stínovou radu Strany zelených. 

Svoboda řekl, že lituje rozpadu koalice TOP 09 a ODS v Praze. Prý závidí vládní koalici TOP 09, ODS a LIDEM, že dokázala překonat rozpory a domluvit se na důležitých tématech. "Snad se i Praha dočká úvah, kdy podstata je to, čeho chceme dosáhnout," řekl Bohuslav Svoboda

Část řečníků zároveň upozornila, že nynější radní za TOP 09 včetně Hudečka jsou obviněni policií kvůli kauze opencard. "Nevím, když jsme odvolali jednoho obviněného primátora, proč máme zvolit dalšího obviněného primátora?" řekl na adresu Tomáše Hudečka zastupitel a starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (nezařazený). O obvinění radních mluvil rovněž zastupitel Rudolf Blažek (ODS). Bývalá radní Aleksandra Udženija (ODS) zase vyzvala TOP 09 a ČSSD, aby přiznali, že v podstatě uzavřeli koalici. "Buďte upřímní a nazývejte to správným jménem," řekla Udženija. 

Koalice TOP 09 a ODS se rozpadla před několika týdny. Odvolán byl primátor Svoboda (ODS). Spolu s ním skončili i všichni radní za ODS. Následná jednání o další koaliční spolupráci skončila neúspěchem. ODS tak po více než dvaceti letech vlády nad Prahou dnes v zastupitelském sále poprvé usedla v opozičních lavicích.

Tagy: Praha primátor magistrát volba pražská TOP 09

Zdroje: ČTK