Primátorem Kladna se opět stal Dan Jiránek z ODS

- Aktuality autor: red

Dan Jiránek (ODS) se opět stal primátorem Kladna. Na pondělním ustavujícím jednání o tom rozhodli nově zvolení zastupitelé. Jeho prvním náměstkem následující čtyři roky bude Zdeněk Syblík (ČSSD).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dan Jiránek (ODS) se opět stal primátorem Kladna. Na dnešním ustavujícím jednání o tom rozhodli nově zvolení zastupitelé. Jeho prvním náměstkem následující čtyři roky bude Zdeněk Syblík (ČSSD). Posty zbývajících náměstků obsadili Miroslav Bernášek (ODS) a Vojtěch Volf (ČSSD). Občanští a sociální demokraté po volbách uzavřeli koalici, díky které v třiatřicetičlenném zastupitelstvu získali 21 křesel. Nové vedení radnice ovšem při hlasování podpořili i někteří členové KSČM a TOP 09.

Zastupitelé rovněž rozhodli o novém složení jedenáctičlenné rady města. Šest členů připadlo ODS, sociální demokraté získali pět radních. Pokud ovšem budou všichni radní ČSSD hlasovat proti návrhu občanských demokratů, bude automaticky vetován. Strany se na tom dohodly při sestavování koaliční dohody.

Počet členů rady se zvýšil

Počet členů rady města se oproti předchozímu volebnímu období zvýšil o dvě místa, což kritizoval lídr strany Volba pro Kladno (VPK) a někdejší primátor města za ODS Milan Volf. VPK navrhovala, aby počet členů rady zůstal na devíti místech. "Je to špatné rozhodnutí. Dala se dohromady koalice, v níž chce mít každý nějaké teplé místečko," řekl Volf novinářům. Nově zvolený primátor Jiránek oponoval, že jedenáctičlenná rada na radnici v minulosti existovala.

Jiránek byl naopak překvapen, že VPK nenavrhla žádného člena do některé z komisí. Podle Volfa by ale žádný návrh jeho strany hlasováním zastupitelstva neprošel. "Hlasovali jsme pro jména, která jsme znali, a byli jsme si jisti kvalitou těch lidí," uvedl Volf. Předsedou kontrolního výboru se stal Antonín Lingr (KSČM). Zastupitelé rovněž schválili složení dalších komisí a výborů.

Jiránek je primátorem už od roku 2004

Prvním krokem nového vedení města bude podle Jiránka svolání rady, na které se budou rozdělovat kompetence a připraví se řádné jednání zastupitelstva. "Základních pět priorit pro následující čtyři roky je součástí koaliční smlouvy. Jedná se o dopravu, životní prostředí, řešení zaměstnanosti, bydlení a sociálních otázek," dodal primátor.

Jiránek usedl poprvé do primátorského křesla v květnu 2004 poté, co rezignoval jeho předchůdce Volf kvůli podezření z nezákonného dotování kladenského hokeje a nákupu služebního vozu bez výběrového řízení. Před šesti lety byl ale primátorem zvolen až na druhý pokus, při prvním hlasování nezískal dostatečnou podporu kladenských zastupitelů. Svou pozici obhájil po volbách v roce 2006, kdy ODS získala nadpoloviční většinu zastupitelských křesel a ovládla celé vedení radnice.

V letošních komunálních volbách zvítězila ODS se 13 zastupitelskými křesly. Druhá v pořadí skončila ČSSD s osmi mandáty. Do zastupitelstva se ještě dostaly Volba pro Kladno s šesti, KSČM se čtyřmi a TOP 09 s dvěma mandáty.

Tagy: ČSSD ODS primátor Kladno

Zdroje: ČTK