Primátor Ústí chce Havlovo náměstí, ODS je proti

- Aktuality autor: Jan Pastor

Ústecký primátor Vít Mandík (ČSSD) navrhl přejmenovat Kostelní náměstí v centru města po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi, který v neděli zemřel. Radní za ODS ale neschválili zařazení bodu do programu dnešního jednání městské rady.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) uvedl, že se to nyní zdá být občanským demokratům populistické. O návrhu na přejmenování rozhodnou případně zastupitelé na svém březnovém zasedání.

Primátor uvedl, že radní za ODS neřekli, proč zařazení bodu do programu odmítli. Doplnil, že obeznámí i ostatní kluby se svým návrhem, který předloží radním opět v lednu.

Podle Řeřichy mohou být podobná rychlá rozhodnutí účelová. "Pana exprezidenta Havla si nesmírně vážím, přesto anebo právě proto jsme se dnes shodli, že nechceme jednat o přejmenování jednoho z našich náměstí jeho jménem. Ještě nebyl ani pohřben a objevila se celá řada návrhů podobného typu. Přijde nám, že taková rychlá rozhodnutí mohou být účelová - populistická, využívající všeobecné nálady lidí," sdělil Řeřicha. "Pokud takový návrh padne v době, kdy nebude zavdávat příčinu domnívat se, že se nejedná o čistý populismus, budeme o něm zcela seriózně jednat. Nyní to, vzhledem výše uvedenému, nepovažujeme za důstojné pana Havla," doplnil náměstek primátora.

Květiny lidé pokládají k památníku obětem komunismu

Město vede koalice ČSSD, ODS a Sdružení zdraví sportu prosperity. Rada města má 11 členů. Občanští a sociální demokraté mají po pěti, sdružení má jednoho radního.

Na ústeckém magistrátu mohou lidé denně až do pátku od 08:00 do 20:00. podepisovat kondolenční knihu. Druhá kniha je na krajském úřadě. Improvizované pietní místo vzniklo v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí u sloupu s plastikou svatého Antonína. Květiny lidé pokládají také k památníku obětem komunismu v Městských sadech.

Severočeské divadlo opery a baletu má v pátek, kdy se koná pohřeb bývalého prezidenta, na programu Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby. "Vzhledem k tomu, že to je mše, nebudeme rušit představení, ale uctíme památku prezidenta minutou ticha," řekl novinářům ředitel Miloš Formáček.

Tagy: namesti havel

Zdroje: ČTK