Přijímat nebo nepřijímat cizince z islámských zemí? Češi chtějí přísnější pravidla

- Aktuality autor: art

Až 87 procent české populace by si přálo přísnější pravidla pro přistěhovalce z islámských zemí, jak ukázal agentury Median po pařížských útocích. Výsledek ankety by se ale neměl číst jen jako odpor k muslimům způsobený událostmi ve Francii, upozorňuje agentura. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Odmítavý postoj Čechů k cizincům je podle autorů průzkumu dlouhodobý i přes nízký počet cizinců žijících v Česku dlouhodobě.

Z ankety kromě toho vyplynulo, že více než polovina lidí (53 procent) věří, že po pařížských útocích stouplo teroristické riziko i v ČR. Až 84 procent lidí se vyslovila pro zavedení kvót pro příjem cizinců, kteří do Česka jedou za prací či studiem. Zvýšení bezpečnostních složek by si přálo 64 procent dotázaných a větší počet agentů 55 procent dotázaných. Pro obnovení pohraničních kontrol je 63 procent lidí.

Nadpoloviční většina lidí se také vyslovila pro zapojení do boje s Islámským státem, pokud o to Česko požádá západní koalice.

Zajímavý je postoj veřejnosti ke zveřejňování karikatur islámské symboliky – 39 procent by je zveřejňovalo kvůli svobodě slova, ale 34 procent je proti kvůli strachu z terorismu a 25 procent dotázaných je považuje za urážlivé.

Více než polovina účastníků ankety podpořila zpřísnění bezpečnostních opatření i v případě, že by omezila částečně občanskou svobodu, od přísnějších letištních kontrol až po větší kamerové pokrytí ve městech a přísnější kontrolu internetu a telefonické komunikace. 

Tagy: Česko migrační politika víra a náboženství společnost a veřejné mínění terorismus a násilí útok na Charlie Hebdo

Zdroje: ČTK