Přijetí eura není na pořadu dne, tvrdí Babiš

- Aktuality autor: pal

Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že otázka zavedení eura v Česku není na pořadu dne. Podle něj jsou hlavními důvody neschopnost zemí eurozóny vyřešit řeckou dluhovou krizi a miliardy korun, které by Česko muselo odvést do společných fondů. Ministr financí to ve čtvrtek řekl na sněmu Hospodářské komory. 

Babiš tvrdí, že otázka přijetí eura není aktuální

Babiš tvrdí, že otázka přijetí eura není aktuální,zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

"Po vstupu do eurozóny bychom museli během čtyř let zaplatit 51 miliard korun do fondů a garantovat až dalších 400 miliard korun. A v této fázi, kdy eurozóna není schopna vyřešit Řecko, tak to není v této situaci téma," uvedl k euru Babiš.

Současná vláda nemá zavedení společné evropské měny v programu. Pro rychlé přijetá eura není ani centrální banka. "Rozhodnutí o případném vstupu do eurozóny je na politické reprezentaci. Vláda ve svém programu vstup do eurozóny nemá.

Role České národní banky je v odborné a poradenské rovině," uvádí pravidelně ČNB. Ta navíc ve společném dokumentu s ministerstvem financí ohledně vyhodnocení kritérií pro přijetí eura z konce loňského roku doporučila prozatím nestanovovat datum přijetí eura.

Technicky je v současné době možné přijmout euro podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020. O vstupu do eurozóny totiž bude nejdříve rozhodovat nový kabinet vzešlý z voleb v roce 2017. Následně koruna musí dva roky setrvat v systému směnných kurzů ERM II.

V české společnosti stále přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. Proti zavedení společné evropské měny je podle CVVM momentálně 69 procent Čechů, naopak 24 procent lidí by korunu za euro vyměnilo, zbytek neví.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo financí ČR přijetí eura

Zdroje: ČTK