Příčinou tragédie v České Lípě bylo vaření pervitinu, potvrdila policie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Příčinou loňského tragického požáru na sídlišti Špičák v České Lípě, který si vyžádal čtyři lidské životy včetně malého dítěte, byl výbuch toluenu při výrobě pervitinu.

Informovala o tom mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Potvrdila se tím dřívější podezření, že se v bytě v ulici Na Výsluní vyráběly drogy. 

Exploze v bytě nastala kvůli manipulaci s otevřeným ohněm při odpařování toluenu, uvedla mluvčí. 

Ničivý požár byt v sedmém patře panelového domu zachvátil ve čtvrtek 18. listopadu přibližně hodinu po půlnoci. Na místě hasiči našli ohořelé tělo mladé ženy, její pětiletá dcerka zemřela na následky popálenin po převozu do nemocnice. Později jim podlehli ještě dva muži, kteří se v bytě v době požáru nacházeli. Z pěti přítomných jej přežil jediný člověk. 

Čekání na výsledky expertizy

Policisté na místě neštěstí shromáždili množství stop, které předali znalcům, a čekali na odborný posudek k příčině požáru. Závěrečnou zprávu dostali v závěru minulého týdne. "Expertiza jasně potvrdila, že se bezprostředně před požárem v bytě vyráběla droga pervitin," uvedla Baláková. 

Už podle dřívějších informací médií byt v nejvyšším podlaží domu na největším českolipském sídlišti sloužil jako varna. Pervitin, který odtud pocházel, prý patřil k nejkvalitnějším. Jednou z obětí tehdy měl být i zákazník. Zranění ale utrpěl také pětadvacetiletý soused, který přišel pomáhat. Krátce po požáru hasiči škody na dvou pokojovém bytě odhadli na 200 tisíc korun.

Druhý nejtragičtější požár roku

Policisté už v listopadu začali případ vyšetřovat pro podezření z usmrcení z nedbalosti a z obecného ohrožení z nedbalosti. Za první z nich hrozí pachateli vězení až na deset let. Baláková dodala, že případ ještě uzavřen není. "Kriminalisté vyšetřovací spis dosud neukončili a na dokumentaci události i nadále pracují," uvedla mluvčí. 

Požár na českolipském sídlišti loni v České republice patřil nejtragičtějším. Více obětí si vyžádal pouze říjnový požár na pražské Florenci, při kterém zahynulo devět lidí.

Tagy: vaření požár pervitin

Zdroje: ČTK