Přibylo leteckých nehod, počet obětí ale klesl na devět

- Aktuality autor: Danica Klein

Leteckých nehod v loňském roce přibylo. Meziročně se ale snížil počet úmrtí při leteckých neštěstích. Zatímco v roce 2012 při nehodách zemřelo 13 lidí, vloni si letecká neštěstí vyžádala devět obětí. Na dnešním rozboru leteckých nehod to řekl ředitel Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) Pavel Štrůbl. Celkem se vloni na území ČR stalo 66 nehod, což je ve srovnání s rokem 2012 o 16 více. 

Nehoda ultralehkého vrtulníku

Nehoda ultralehkého vrtulníku,zdroj: Redakce

Největší počet úmrtí postihl v loňském roce parašutisty. Při 18 nehodách zemřeli čtyři. Po jedné oběti si dále vyžádaly nehody letounů, ultralehkých letounů a vrtulníků, kluzáků a paraglidů. 

Poslední smrtelnou nehodou a rovněž i jediným neštěstím s fatálními následky v posledním čtvrtletí loňského roku byla nehoda ultralehkého vrtulníku u obce Štěpánov ze 3. prosince, při které zahynul pilot vrtulníku. Při přeletu nad obcí se ozvala rána a podle svědků narazil rotor helikoptéry do ocasní části a stroj poté spadl do pole a začal hořet. Pozůstatky vrtulníku v současnosti zkoumá kriminalistický ústav, zda pád vrtulníku nebyl následkem trestného činu, doplnil Štrůbl. Vyšetřování možných technických příčin havárie bude následovat až po případném vyloučení této hypotézy. 

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod funguje od roku 2003, kdy se vyšetřování nehod oddělilo od Úřadu pro civilní letectví. Kromě zjišťování příčin havárií se zabývá vypracováním závěrů a bezpečnostních doporučení k předcházení leteckým nehodám.

Tagy: letecké neštěstí

Zdroje: ČTK