Při útoku ozbrojenců zemřelo v Makedonii osm policistů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 5. 2015 18:35) - Aktuality autor: roj

Během přestřelky, která začala v sobotu večer na předměstí severomakedonského města Kumanovo, zemřelo při zásahu proti ozbrojencům osm policistů. Na straně ozbrojenců z rozpuštěné Národní osvobozenecké armády (UÇK) makedonských Albánců, která se k útoku na policisty přihlásila, zemřelo 14 lidí. 

Při přestřelce s ozbrojenci zemřelo v Makedonii nejméně šest policistů, zraněny byly tři desítky lidí

Při přestřelce s ozbrojenci zemřelo v Makedonii nejméně šest policistů, zraněny byly tři desítky lidí,zdroj: Profimedia.cz

Zraněno bylo 37 policistů. Přestřelka začala v sobotu na předměstí Kumanova obývaném hlavně Albánci. Podle svědků střelba na místě pokračovala i během dneška. Policie stále pátrá po dalších členech skupiny, o níž hovoří jako o teroristické. 

Obyvatelstvo Kumanova tvoří převážně Albánci. V roce 2001 bylo město jedním z hlavních dějišť bojů během ozbrojeného vzbouření tamních albánských separatistů, které se podařilo za pomoci mezinárodních zprostředkovatelů ukončit dohodami zaručujícími posílení práv albánské menšiny. 

Podle agentury Reuters incident v Kumanovu vyvolává otázky o stabilitě Makedonie, jejíž vládu opozice kritizuje za nelegální odposlechy a zneužívání pravomocí. Nedávno se střetli s policií účastníci protestu, na němž lidé žádali rezignaci premiéra Nikoly Gruevského. Opozice chce další protest pořádat 17. května. 

Tagy: ozbrojenci Makedonie terorismus a násilí

Zdroje: ČTK