Při úterní demonstraci v Moskvě a Petrohradu téměř 200 zadržených

- Aktuality autor: red

Ruská policie, povzbuzena nedávnou podporou premiéra Vladimira Putina, zadržela při úterní nepovolené opoziční demonstraci v Moskvě a Petrohradu téměř 200 lidí.

Podle dnešní informace agentury Interfax odvedli policisté z moskevské demonstrace k výslechu 103 osob, v Petrohradu jich bylo 90. Solidární protestní akce se uskutečnily i v Británii, USA a Izraeli.

Policejní zásah v ruských městech podle dnešního moskevského tisku patřil k nejdůraznějším v posledních měsících. Odehrál se jen den poté, co ministerský předseda Putin v rozhovoru pro tisk varoval opoziční demonstranty, že při svých akcích nemohou počítat se shovívavostí. "Je třeba mít povolení od místních úřadů. Máte ho? Tak si demonstrujte. Nemáte ho? Nemáte právo demonstrovat. A když půjdete, dostanete pendrekem po hlavě," řekl v pondělí premiér listu Kommersant.

Aktivisté ruské opozice se každého 31. v měsíci scházejí na moskevském Triumfálním náměstí, aby protestovali proti údajnému porušování článku 31 ruské ústavy o svobodě shromažďování. Jejich demonstrace, stejně jako obdobné akce v jiných ruských městech, úřady zásadně nepovolují. V řadě případů proti účastníkům tvrdě zasahuje policie.

Podle zpráv dnešního ruského tisku se demonstrace solidární s ruskou opozicí uskutečnily i v zahraničí. V Londýně se v úterý před budovou ruského velvyslanectví sešla stovka demonstrantů, mezi nimiž byl i známý disident ze sovětských dob Vladimir Bukovskij. Protestní akce zorganizovali stoupenci ruské opozice i v New Yorku, Washingtonu a Tel Avivu.

Tagy: policie petrohrad Moskva demonstrace zatčení

Zdroje: ČTK