Při sledování akčních filmů se tloustne více než při sledování talk show

- Aktuality autor: Michal Polák

Je větší šance, že přiberete na váze při sledování akčních filmů než při sledování poklidnější pořady. Tvrdí to studie amerických vědců, jejichž experiment sledoval, kolik toho lidé sní během rozličné televizní podívané. Studii je ovšem třeba brát s rezervou, neboť byl pokus proveden jednorázově a na nepříliš velkém množství lidí. 

Muž v kině

Muž v kině,zdroj: Profimedia.cz

Experimentu se zúčastnila stovka studentů, kterým výzkumníci z Cornellovy univerzity v Chicagu poskytli štědré množství sušenek, sladkostí, mrkve a hroznového vína. Studenti byli náhodně rozděleni na tři skupiny. Jedna sledovala sci-fi thriller Ostrov se Scarlett Johanssonovou a Ewanem McGregorem, druhá tentýž film bez zvuku, třetí pak známou americkou talk show Charlieho Rose. 

Ti, kteří sledovali film, spolykali v průměru 207 gramů, z nichž jejich těla získala 354 kalorií. Diváci diskusního pořadu naproti tomu snědli o málo více než polovinu váhy a o 140 kalorií méně. Mezi obě skupiny se zařadili ti účastníci experimentu, kteří se dívali na film bez zvuku. 

Tempo filmu určuje rychlost konzumace

Podle autora studie Anera Tala stimuluje rychlejší tempo některých televizních pořadů bezmyšleknovitou konzumaci potravin. Pokud se tedy lidé výrazněji věnují sledování například akčních filmů, mohou podle závěru Talova týmu u obrazovek přibrat spíše než ti, kteří sledují poklidnější programy. 

Agentura AP, která zprávu o studii přinesla, však upozorňuje na to, že vzhledem k relativně nízkému počtu účastníků experimentu a jeho jednorázovosti nebylo možné zjistit, zda by se skutečně po jisté době začali diváci akčních filmů zakulacovat. Tal kromě toho přichystal pro televizní nadšence doporučení, k němuž lze dospět i bez experimentů: pokud nechcete u obrazovky přibrat mimovolným pojídáním, nemějte v dosahu žádné jídlo. 

Tagy: kuriozita Výzkum nadváha Akční film konzumace talk show

Zdroje: ČTK