Při protiromském protestu v Budějovicích 28 zadržených

- Aktuality autor: Michal Polák

Při protiromském protestu na českobudějovickém sídlišti Máj zadržela policie 28 lidí. Po střetech v ulicích bylo ošetřeno deset osob. Tři z toho byli policisté, kteří museli být převezeni do českobudějovické nemocnice. K sídlišti Máj, kde žije početná romská komunita, se dnes přesunulo několik stovek lidí po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se konal protest proti častým problémům v soužití na sídlišti. Při akci zasahovaly stovky policistů. 

Těžkooděnci

Těžkooděnci,zdroj: Getty Images

Dav demonstrantů dorazil po shromáždění na náměstí k sídlišti po 17:00. Policisté se snažili zabránit tomu, aby se protestující na sídliště dostali do míst, kde žijí Romové. Účastníci pochodu se zastavili v ulici J. Bendy. Tam se také poprvé střetli s pořádkovou službou. Ulicemi Máje pochoduje i řada místních obyvatel, kteří vyjadřují svou nespokojenost s poměry na sídlišti. 

Radikálnější jádro demonstrantů momentálně na sídlišti Máj není vidět. Místní obyvatelé, kteří se k akci přidali, došli do ulice V. Volfa, kde Romové žijí. Zatím se však jedná o poklidný pochod bez konfliktů, který hlídá policie. 

Policisté se od začátku pokoušeli dav vytlačit dál od sídliště Máj. Používali k tomu například výstražné granáty nebo slzný plyn. Protestující po nich zase házeli kameny a zapálili popelnice. Zranění byla podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové většinou lehčí. Dodala, že počet ošetřených se může ještě změnit.

 Primátor byl překvapen

"Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl pořadatel dnešní akce Michal Choura. 

Podle českobudějovického primátora Juraje Thomy nešlo protestnímu shromáždění na náměstí zabránit. Město nemůže podobné akce zakázat. "Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili," řekl. Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod a následné střety s policisty, ho překvapil. Podle něj situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se prý mohlo zdát. 

"Čas od času to vybublá v nějaký problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žije početná skupina romských spoluobčanů, kteří mají úplně odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyvolává. Ale dlouhodobý brutální konflikt tady neexistuje," uvedl Thoma. 

Problémy byly už při demonstraci

První problémy dnes nastaly už při protestu na náměstí, když někteří provolávali rasistická hesla. Na sídlišti Máj žije početná skupina Romů a před několika dny tam došlo ke konfliktu, do kterého se postupně zapojilo několik desítek obyvatel. Účastníci shromáždění provolávali hesla jako: "Čechy Čechům" nebo "černý svině". Konání protestního shromáždění pořadatelé ohlásili jen na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. 

Na sídlišti Máj se dnes po poledni konalo Shromáždění za lepší sousedské vztahy. Pořádalo jej občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou. Této akce se účastnilo několik desítek lidí. 

Pořadatelé tvrdí, že protestem chtěli jen poukázat na potíže soužití početné komunity sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije. Shromáždění je prý reakcí na nedávný incident. "Akce neměla mít žádný rasistický podtext," tvrdí Choura.

Tagy: České Budějovice demostrace

Zdroje: ČTK