Při "Pátku hněvu" v Egyptě zemřelo pět lidí a 1500 je zraněných

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. VIDEO. Počet obětí srážek egyptské policie s demonstranty žádajícími konec vojenské vlády dnes vzrostl na pět. O nových dvou obětech, které se udusily, informovaly egyptské nemocniční zdroje. Bezpečnostní síly zasáhly proti protestujícím u ministerstva vnitra slzným plynem, aby jim zabránily vstoupit do budovy.

Čtěte dále: Káhira povstala: Tisíce lidí v ulicích po brutálním útoku na fotbalovém zápase

Nová vlna nepokojů zemi zachvátila po středečních krvavých střetech po fotbalovém zápase na severu země ve městě Port Saíd.

Podle ministerstva vnitra citovaného agenturou AFP bylo při násilnostech od čtvrtka zraněno téměř 1500 lidí. Další dvacítku raněných ohlásily bezpečnostní zdroje dnes odpoledne. Protestující odpovídali na zásahy policie házením kamení. Podle svědků citovaných agenturou Reuters bylo slyšet i střelbu a na zemi byly nalezeny nábojnice.

Demonstranti v Káhiře dnes druhý den obléhají ministerstvo vnitra, jemuž řada Egypťanů přičítá vinu za středeční řež. V ulici vedoucí k budově maskovaní demonstranti překonali zátarasy z ostnatých drátů a zakládali požáry.

Stovky lidí se také shromáždily poblíž na káhirském náměstí Tahrír k pravidelným pátečním modlitbám. Řada jich skandovala hesla proti armádě, která zemi od loňského února vládne. Jeden člověk v Káhiře dnes dopoledne zemřel na následky střelného zranění. Dva lidé přišli nad ránem o život ve městě Suez, kde policie použila k rozehnání demonstrantů ostrou munici.

Čtěte dále: Egyptský černý den: Střety po fotbalovém utkání nepřežilo 73 lidí

Podle svědků se demonstranti v Suezu snažili násilím dostat na policejní stanici a policisté zareagovali střelbou. Dnes se ve městě rozhořely nové střety.

Nová vlna nepokojů zachvátila Egypt po středečním masakru v Port Saídu. Fanouškové tamního fotbalového klubu Al-Masrí napadli hostující káhirský tým Al-Ahlí, přestože domácí vyhráli o dva góly. Při řádění rozlíceného davu na hřišti lidé umírali převážně na zranění hlavy nebo se udusili či byli ušlapáni v tlačenici. Zemřelo 74 osob a stovky dalších utrpěly zranění. Kritici vlády obviňují bezpečnostní síly z nečinnosti.

Příčiny střetů jsou předmětem spekulací

Příčiny střetů jsou nadále předmětem spekulací. Fanoušci klubu Al-Ahlí, kteří se aktivně účastnili loňských pouličních protestů proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka, nyní podle britské BBC tvrdí, že se stali terčem útoku za to, že podporovali revoluci v zemi. Jiní lidé uvádějí, že násilnosti vyvolali neznámí provokatéři angažující se ve prospěch některých členů Mubarakovy administrativy, kteří chtějí sabotovat přechod k demokracii. Podle ministra vnitra Ibráhíma Muhammada střety rozpoutali fanoušci. Ministra Ibráhíma kvůli incidentu v Port Saídu viní velká část nedávno zvolených poslanců z nedbalosti.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters středeční srážky ještě více poškodily pověst vojenské rady, proti jejíž vládě se loni konala řada protestů, a mohly by uspíšit předání moci do rukou civilistů. Armáda vládne Egyptu od loňského 11. února, kdy byl Mubarak po skoro 30 letech u moci svržen.

Tagy: smrt policie střelba

Zdroje: ČTK